Gebelerin sağlık denetim algıları annelik beklentileri mutluluk ve prenatal bağlanma düzeylerinindeğerlendirilmesi
An investigation of pregnant women's health monitoring perceptions, maternity expectations, happiness, and prenatal attachment levels
- Tez No: 746871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, gebelerin sağlık denetim algıları annelik beklentileri mutluluk ve prenatal bağlanma düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma 15 Mart 2020- 15 Mart 2021 tarihleri arasında tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi polikliniklerine başvuran gebe kadınlar, örneklemi ise 393 gebe oluşturmuştur. Çalışma için etik kurul onayı, hastaneden izin ve katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Anne Karnındaki Bebek Sağlık Denetim Odağı Ölçeği, Doğum Öncesi Bağlanma Envanteri, Karşılıklı Mutluluk Ölçeği, Doğum Öncesi Annelik Beklentileri Ölçeği ile toplanmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 24 paket programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An Investigation of Pregnant Women's Health Monitoring Perceptions, Maternity Expectations, Happiness, and Prenatal Attachment Levels This study aims to investigate pregnant women's health monitoring perceptions, maternity expectations, happiness and prenatal attachment levels. This descriptive and cross-sectional study was conducted between the 15th of March 2020 and the 15th of March 2021. The target population included pregnant women who applied to Gaziantep Cengiz Gökçek Maternity and Children Hospital polyclinic, and the sample included 393 pregnant women. Ethics committee approval, hospital's permission and participants' informed consent was obtained for the study. Data were collected through the Socio-demographic Form, Fetal Health Monitoring Focus Scale, Antenatal Attachment Inventory, the Mutual Happiness Scale, and Antenatal Maternal Expectations Scale. Data were analyzed in IBM SPSS Statistics 24 package program.