Parkinson modeli oluşturulmuş sıçanlarda büyüme hormonu uygulamasının motor bulgular ve nöronal hasar üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of growth hormone administration on motor findings and neuronal damage in parkinson
  1. Tez No: 746900
  2. Yazar: ÖZLEM KİRAZLI
  3. Danışmanlar: PROF. ÜMİT SÜLEYMAN ŞEHİRLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Parkinson Hastalığı (PH), sık görülen nörodejeneratif hastalıklardan biridir. Tedavisinde nörogenezin indüklenmesi ve nörodejenerasyonun geriye döndürülmesinde endojen sistemlerin modüle edilmesi yönünde yaklaşımlar önem kazanmaktadır. Bu çalışma ile amacımız 6-OHDA ile Parkinson modeli oluşturulmuş sıçanlarda büyüme hormonu (BH) uygulamasının motor fonksiyonlara ve dendrit morfolojisine olan etkilerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: BH uygulamasının PH'ye olan etkisini gözlemleyebilmek için; sağlıklı ve serum fizyolojik (SF) uygulanan (n=6), Parkinson modeli oluşturulup SF uygulanan (n=6), Parkinson modeli oluşturulup, sırasıyla; 21 gün (n=6), 30 gün (n=6), 60 gün (n=6) ve 90 gün (n=6) olmak üzere BH uygulanan gruplar planlanmıştır. Hayvanlara SF ve grubuna bağlı olarak 21 gün, 30 gün, 60 gün ve 90 gün süresince BH, her gün subkutan olarak enjekte edilmiştir. Parkinson gruplarına rotasyon ve adımlama testleri uygulanmıştır. Tirozin hidroksilaz (TH) ve Golgi boyama uygulanmıştır. Kesitler ışık mikroskobu altında ve Neurolucida 360 programı kullanılarak dendritik ölçümler yapılmıştır. Bulgular Graph-pad prism programı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Parkinson's Disease (PD) is one of the most common neurodegenerative diseases. In its treatment, approaches to modulating endogenous systems have gained importance in inducing neurogenesis and reversing neurodegeneration. Our aim with this study is to reveal the effects of growth hormone (GH) administration on motor functions and dendrite morphology in rats with 6-OHDA and Parkinson's model. Materials and Methods: In order to observe the effect of GH treatment on PD groups were planned for healthy and saline (SF) applied (n=6), Parkinson and SF applied (n=6), Parkinson and GH applied along 21 days (n=6), 30 days (n=6), 60 days (n=6) and 90 days (n=6). Animals were injected subcutaneously with SF and GH daily for 21 days, 30 days, 60 days and 90 days, depending on the group. The rotation and stepping tests were applied to Parkinson's groups. Tyrosine hydroxylase (TH) and Golgi staining were applied. Sections were measured under the light microscope and dendritic measurements were made using the Neurolucida 360 program. The findings were evaluated with the Graph-pad prism program.