Parkinson modeli oluşturulmuş sıçanlarda korteksinin HMGB1 aracılığıyla öğrenme ve davranış üzerine etkisinin araştırılması
The investigation of the effect of cortexin on learning and behavior via HMGB1 in rats with Parkinson's model
- Tez No: 990346
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN OLGUN, PROF. DR. EYLEM TAŞKIN GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nöroloji, Nursing, Psychiatry, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Parkinson hastalığı (PH), nöroinflamasyon, oksidatif stres ve dopaminerjik nöron kaybı ile karakterize progresif bir nörodejeneratif hastalıktır. Son yıllarda yüksek mobiliteli grup kutusu-1 (HMGB1) proteininin, Toll benzeri reseptörler (TLR4) ve gelişmiş glikasyon son ürünleri reseptörü (RAGE) üzerinden nöroinflamatuar yanıtı güçlendirerek PH patogenezinde kritik rol oynadığı gösterilmiştir. Bu tezde, nöroprotektif ve antiinflamatuvar etkileri bildirilen bir peptid kompleks olan korteksinin, rotenon ile oluşturulmuş PH hayvan modelinde HMGB1 aracılı nöröprotektif üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Wistar albino erkek sıçanlarda yapılan deneysel çalışmada; hayvanlara sistemik rotenon uygulanarak PH modeli oluşturulmuş, ardından korteksin tedavisinin davranışsal performans, korteks nöron bütünlüğü, oksidatif stres düzeyleri ve HMGB1 sinyal yolakları üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Motor davranış testlerinde korteksin verilen grupta anlamlı iyileşme gözlenmiş, korteksteki nöron kaybının azaldığı histolojik olarak doğrulanmıştır. Ek olarak, korteksin uygulamasının HMGB1 düzeyi yükselmiştir. Bu bulgular, korteksinin HMGB1 aracılı PH'da nöroprotektif etki gösterebileceğini ortaya koymaktadır. Çalışma, korteksinin PH tedavisinde potansiyel bir aday olabileceğini düşündürmekte ve HMGB1 sinyal yolunun farmakolojik hedef olarak önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is a progressive neurodegenerative disorder characterized by neuroinflammation, oxidative stress, and dopaminergic neuronal loss. In recent years, the high mobility group box-1 (HMGB1) protein has been shown to play a critical role in PD pathogenesis by enhancing neuroinflammatory responses through Toll-like receptor 4 (TLR4) and the receptor for advanced glycation end products (RAGE). This thesis aimed to investigate the effects of cortexin, a peptide complex reported to exhibit neuroprotective and anti-inflammatory properties, on HMGB1-mediated neuroprotection in a rotenone-induced PD animal model. In this experimental study conducted on male Wistar albino rats, a PD model was established through systemic rotenone administration, followed by cortexin treatment. The effects of cortexin on behavioral performance, cortical neuronal integrity, oxidative stress levels, and HMGB1 signaling pathways were evaluated. Significant improvements in motor behavioral tests were observed in the cortexin-treated group, and histological analyses confirmed reduced neuronal loss in the cortex. Additionally, cortexin administration resulted in increased HMGB1 levels. These findings suggest that cortexin may exert neuroprotective effects in PD through mechanisms involving HMGB1. Overall, the study indicates that cortexin may be a potential therapeutic candidate for PD and highlights the importance of HMGB1 signaling as a promising pharmacological target.