Spor işletmesi çalışanlarında rol belirsizliği, rol çatışması ve örgütsel destek ilişkisi
The relationship between role ambiguity, role conflict and organizational support in sports business employees
- Tez No: 746905
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN PEKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor işletmesi çalışanlarında rol çatışması, rol belirsizliği ve örgütsel destek düzeyleri arasındaki ilişkinin yönü ve düzeyinin değerlendirilmesidir. Araştırmanın bir diğer amacı ise katılımcıların demografik özellikleri ile rol çatışması, rol belirsizliği ve örgütsel destek düzeyleri arasındaki farklılıkların incelenmesidir. Araştırma amacına yönelik nicel araştırma, nedensel karşılaştırma ve ilişkisel tarama modeli uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini, İstanbul İli Anadolu Yakası sınırları içerisinde kamu ve özel sektör bünyesinde yer alan spor hizmet işletmelerinde en az 3 yıl mesleki deneyimine sahip gönüllü bireyler, örneklemini ise (n=170) gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Veriler anket tekniği ile toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, rol çatışması rol belirsizliği ve algılanan örgütsel destek algısı ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analiz olarak, Bağımsız örneklem T testi, Oneway ANOVA testi ve korelasyon analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak, çalışanların rol çatışması ortalamasının iyi, rol belirsizliklerinin kötü olduğu örgütsel desteği iyi algıladıkları belirlenmiştir. Cinsiyetin rol çatışmasında belirleyici bir değişken olduğu, yaş değişkenine göre algılanan örgütsel destek düzeyinde farklılık bulunduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların eğitim durumlarına göre örgütsel destek algılarında farklılık olduğu, ön lisans mezunu çalışanların örgütsel desteği en iyi algıladıkları belirlenmiştir. Spor işletmesi yöneticilerinin örgütsel desteği diğer çalışanlara göre daha iyi algıladıkları göre değişkeni ile algılanan örgütsel destek arasında anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Rol çatışması ve rol belirsizliğinde görev değişkenine göre farklılık olmadığı görülmüştür. Çalışanların mesleki tecrübeleri arttıkça rol çatışma düzeyi ve örgütsel destek algılarının azaldığı, mesleki tecrübeye göre rol çatışması ve örgütsel destek düzeyinde farklılık olduğu tespit edilmiştir. Spor işletmesi çalışanlarının rol çatışması, rol belirsizliği ile örgütsel destek algısı arasında zayıf ve negatif bir ilişki olduğu çalışanların işletmede yaşadıkları rol çatışma ve belirsizliği artıkça örgütsel destek algılarının azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the direction and level of the relationship between role conflict, role ambiguity and organizational support levels in sports business employees. Another aim of the study is to examine the differences between the demographic characteristics of the participants and the levels of role conflict, role ambiguity and organizational support. For the purpose of the research, quantitative research, causal comparison and relational screening model were applied. The universe of the research consists of volunteer individuals who have at least 3 years of professional experience in sports service enterprises located in the public and private sector within the borders of the Anatolian Side of Istanbul, and the sample (n=170) consists of voluntary participants. The data were collected by questionnaire technique. Personal information form, role conflict, role ambiguity and perceived organizational support scale were used as data collection tools. As statistical analysis, Independent sample T test, Oneway ANOVA test and correlation analysis were applied. As a result, it was determined that the employees perceived the organizational support well, with a good mean of role conflict and bad role ambiguity. It has been determined that gender is a determining variable in role conflict and there is a difference in the level of perceived organizational support according to the age variable. It has been determined that there is a difference in the perceptions of organizational support according to the educational status of the participants, and that the employees with associate degrees perceive organizational support best. It has been determined that there is a significant difference between the variable that sports business managers perceive organizational support better than other employees and perceived organizational support. It was observed that there was no difference in role conflict and role ambiguity according to the task variable. It has been determined that as the professional experience of the employees increases, the level of role conflict and organizational support perceptions decrease, and there is a difference in the level of role conflict and organizational support according to professional experience. It has been determined that there is a weak and negative relationship between role conflict, role ambiguity and organizational support perception of sports business employees, and organizational support perceptions decrease as the role conflict and uncertainty experienced by the employees in the business increases.