SAWUML-UML tabanlı yazılım mimarisi tanımlama dili ve araç kümesi
SAWUML-UML based software architecture description language and tool set
- Tez No: 746982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT ÖZKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
Mimari tanımlama dili (Architecture Description Language-ADL) olan SAwUML, UML modelleme dilinden esinlenmiştir. UML'in yapısal ve davranışsal modellemelerini bir araya getiren SAwUML, yapısal modelleme için UML'in bileşen diyagramından; davranışsal modelleme için sıralama veya aktivite diyagramından yararlanılmıştır. Sıralama ve aktivite diyagramlarında kontrata dayalı tasarım yaklaşımı kullanılmıştır. SAwUML modellemesi için MetaEdit+ modelleme editörü kullanılmıştır. SAwUML kullanılarak geliştirilen modelden, MetaEdit+ editöründe geliştirilen dönüştürücüler sayesinde modelin java iskelet kodu ve ProMeLa kodu elde edilir daha sonra SPIN model denetleyicisinde, modelin biçimsel denetlemesi yapılır. Ayrıca, elde edilen ProMeLa kodundan tersine mühendislikle SAwUML modeli elde etmek için java dilinde yazılmış bir program geliştirilmiştir; böylece tasarımcı, tersine mühendislik programı sayesinde kolaylıkla alternatif davranışsal model (sıralı diyagramdan aktivite diyagramı veya tam tersi) oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
SAwUML is an architecture description language (ADL) inspired by the UML modeling language. SAwUML combines the structural and behavioral modeling of UML by using the component diagram of UML for structural modeling and by using sequence or activity diagram for behavioral modeling. The Design-by-Contract approach is used for behavioral modeling. MetaEdit+ modeling editor is used for modeling SAwUML. Using generators that are developed in the MetaEditor+, the java skeleton and ProMeLa codes are obtained from the SAwUML model. Using SPIN's ProMeLa, formal verification of the model is done. In addition, a reverse engineering program is written in java language to obtain the SAwUML model from the ProMeLa code; thus, the designer can easily create an alternative behavioral model (from sequential diagram to activity diagram or vice versa) using the reverse engineering program.