Bazı yerel karpuz genotiplerinin (Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. et Nakai) organik tarım koşullarındaki performanslarının belirlenmesi
Determination of the performances of some local watermelon genotypes (Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. et Nakai) grown in organic agriculture conditions
- Tez No: 746983
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Organik tarımda, organik çoğaltım materyallerine ulaşılamaması durumunda kullanımına izin verilen konvansiyonel çeşitler, organik tarım şartlarında yeterli performansı sergileyememektedirler. Bu nedenle organik tarımda iyi performans sergileyecek, verimli ve kaliteli organik çeşitlere gerek duyulmaktadır. Bu çalışma, karpuzda tescilli organik çeşitlerin bulunmaması nedeniyle, Ege ve Akdeniz Bölgesi'nden toplanan 12 yerel karpuz genotipinin, organik üretimde ya da organik çeşit ıslahında kullanılabilme potansiyelini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuş ve organik tarım yönetmeliğine uygun olarak yürütülmüştür. Denemede şahit çeşit olarak, Crimson Sweet ve Flame F1 ticari çeşitleri kullanılmıştır. Denemede incelenen özelliklerin belirlenmesinde UPOV (2013) kriterleri ve daha önce karpuz konusunda yapılmış çalışmalarda belirlenen agronomik özellikler esas alınmıştır. Araştırma sonucunda meyve kalite özellikleri bakımından 11 No.lu genotip, %9,8 SÇKM (%) içeriğiyle şahit çeşitlere yakın olarak yüksek değer alırken, 9 No.lu genotip, 85,23 mg/kg likopen içeriğiyle tüm genotipler arasında öne çıkmıştır. Dekardan elde edilen verimde ise 10, 2 ve 7 No.lu genotiplerin sırasıyla 9298,6 kg da-1, 9288,1 kg da-1 ve 9183,3 kg da-1 değerleriyle, en yüksek verim değerini göstererek istatistiksel olarak aynı grupta yer almıştır. Sonuç olarak, denemede yer alan genotiplerden, verim ve kalite açısından ön plana çıkan 2, 7, 9, 10 ve 11 No.lu yerel genotiplerin organik tarımda başarılı şekilde yetiştirilebileceği veya bu genotiplerden organik karpuz çeşidi geliştirmek amacıyla ıslah materyali olarak yararlanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In organic farming, conventional varieties that are allowed to be used if organic propagation materials cannot be reached cannot perform adequately in organic farming conditions. For this reason, efficient and high-quality organic varieties that will perform well in organic agriculture are needed. This study was carried out to determine the potential of 12 local watermelon genotypes collected from the Aegean and Mediterranean Regions to be used in organic production or organic variety breeding, since there are no registered organic varieties in watermelon. The experiment was conducted with 3 replications according to the randomized blocks trial design and was carried out according to the organic agriculture regulation. Crimson Sweet and Flame F1 cultivars were also used as controll cultivars in the trials. In the current study, UPOV criteria and agronomic characteristics which were determined in previous studies for watermelon were taken as a basis for regulating the examined researh. According to the results obtained, in terms of fruit quality characteristics, genotype No. 11 got a high value close to the controll varieties with a content of 9.8% TSS, while genotype No. 9 came ahead among all genotypes with a lycopene content of 85,23 mg/kg. In the yield obtained per decare, the genotypes No. 10, 2 and 7 were statistically in the same group, showing the highest yield value with 9298.6 kg da-1, 9288.1 kg da-1 and 9183.3 kg da-1, respectively. As a result, it has been figured out that the local genotypes 2, 7, 9, 10, and 11, which were stand out in terms of yield and quality, could successfully be grown in organic agriculture or these genotypes could be used as breeding material to develop an organic watermelon variety.