Do we need philosophical ethics? The case against unified ethical methodology
Felsefi etik'e ihtiyacımız var mı? Birleşik etik metodolojinin eleştirisi
  1. Tez No: 746988
  2. Yazar: MERT ATEŞSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIMON WIGLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Metaetik ve normatif etik genellikle iki bağımsız girişim olarak düşünülür. Etikle ilgili bu görüşe yakın geçmişte meydan okunmuştur ve normatif etik ile metaetiğin birleştirilmesi gerektiği fikri ivme kazanmaktadır. Bu eğilime karşı, birleşik etik metodolojiyi savunan en umut verici argümanların ikna edici olmadıklarını savunuyorum. Bu argümanlar, metaetik görüşlerin epistemik içerimlerine, metaetikteki kavramsal doğrulara, ahlakın konusuna ilişkin iddialara, metaetikteki metafizik özdeşlik iddialarına ve etik terimlerle ilgili semantik iddialara dayanmaktadırlar. Bu argümanlar ya doğrudan başarısız oluyorlar ya metodolojik revizyon getirmedikleri için normatif etikçileri ilgilendirmiyorlar ya da metodolojinin maliyetleri faydalarından daha ağır bastığı için normatif etikçiler için birleşik metodolojinin uygun bir yaklaşım olduğunu göstermekte başarısız oluyorlar. Sonuç olarak normatif etikçilerin metaetik ile ilgili fazla endişelenmelerine gerek yok.
Özet (Çeviri)
Metaethics and normative ethics are often thought to be two independent enterprises. This view of ethics has been challenged in the recent past and the idea that normative ethics and metaethics should be unified is gaining traction. Against this trend, I argue that the most promising cases for methodological unification in ethics are not compelling. These cases are based on the epistemic implications of metaethical views, conceptual truths in metaethics, claims about the subject matter of morality, metaphysical identity claims in metaethics, and semantic claims about ethical terms. They either fail outright, fail to be of interest to the normative ethicists because they do not bring about methodological revision, or fail to establish unified methodology as an appropriate method for practicing normative ethicists because the costs of the method outweigh the benefits. When all is said and done, normative ethicists do not need to be too concerned with metaethics.