Manyetik rezonans görüntüleme ile multipl skleroz hastalarında plak yükü ile korpus kallozum alanı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between plaque LOAD and corpus callosum area in multiple sclerosis patients by magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 746989
  2. Yazar: CEMAL KOZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAYDAR ATALAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada multipl skleroz (MS) hastalarında plak yükü ile korpus kallozum alanı (KKA) arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde MS tanısı alan ve Radyoloji Anabilim Dalı'nda Temmuz 2020-Mayıs 2021 tarihleri arasında manyetik rezonans görüntülemesi (MRG) yapılan 153 hasta ve 152 kişiden oluşan olgu grubu dahil edildi. Çalışma ve kontrol grubu olgularının MR (manyetik rezonans) görüntülerinden mid-sagital hatta manuel olarak KKA ve supratentorial beyin alanı (SBA) hesaplandı. Çalışma grubu olgularının MR görüntüleri görüntüleri Myrian 2.9.3 (Myrian, Intrasense, Montpellier, France) programına aktarılarak toplam MS plak hacmi hesaplandı. Ayrıca MS konusunda deneyimli bir nöroloji hekimi tarafından çalışma grubundaki olguların MS alt tipleri ve ve genişletilmiş özürlülük durum skalası (Expanded Disability Status Scale, EDSS) skalası ölçümler öncesinde bize iletildi. Çalışma grubunda KKA ve SBA kontrol grubuna göre daha düşüktü. Çalışma grubu olgularında plak yükü ile KKA arasında negatif korelasyon, plak yükü ve EDSS skoru arasında pozitif korelasyon bulundu. Plak yükü ve SBA arasında anlamlı korelasyon izlenmedi. Ayrıca MS alt tipleri arasında sekonder progresif multiple sklerozda (SPMS) plak yükü ve EDSS skoru daha yüksek olup KKA daha düşüktü. MS alt tipleri arasında SBA açısından anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the relationship between plaque load and corpus callosum area (CCA) in multiple sclerosis (MS) patients. 153 patients who were diagnosed with MS in Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine Hospital and underwent magnetic resonance imaging (MRI) between July 2020 and May 2021 in the Radiology Department and a case group consisting of 152 people were included in our study. CCA and supratentorial brain area (SBA) were calculated manually on the mid-sagittal line from the MR (magnetic resonance) images of the study and control group cases. The MR images of the study group cases were transferred to the Myrian 2.9.3 (Myrian, Intrasense, Montpellier, France) program and the total MS plaque volume was calculated. In addition, MS subtypes and the Expanded Disability Status Scale (EDSS) scale of the cases in the study group were conveyed to us by a neurologist experienced in MS before the measurements. CCA and SBA were lower in the study group than in the control group. In the study group cases, a negative correlation was found between plaque load and CCA, a positive correlation was found between plaque load and EDSS score. There was no significant correlation between plaque load and SBA. In addition, among MS subtypes, plaque load and EDSS score were higher and CCA was lower in secondary progressive multiple sclerosis (SPMS). There was no significant difference between MS subtypes in terms of SBA.