Camera archaeologia: A media archaeological investigation into the contemporary use of 19th-century photographic techniques
Camera archaeologia: 19. yüzyıl fotoğraf tekniklerinin çağdaş kullanımına ilişkin medya arkeolojik bir araştırma
  1. Tez No: 747000
  2. Yazar: ALAZ OKUDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDREAS TRESKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Art History, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Dijitalin standart haline geldiği çağda, en eski fotoğraf üretim yöntemleri, görsel deneyim için özgün ve yeni yaklaşımlar sağlamaya başladı. 19. yüzyıl fotoğraf teknikleri günümüzde merkezi olmasalar da, fotoğrafik söylem ve pratikte marjinal bir paya sahip olmayı başarıyorlar. Az sayıda çağdaş fotoğrafçı, dijital teknolojilerin sunduklarına tamamen sırt çevirmeden kimya bazlı tekniklere yönelerek dijital kültürün tersi yönde hareket etme eğilimindeler. Medya arkeolojik bir yaklaşım benimseyen bu araştırma, bu tür çağdaş fotoğrafçıların motivasyonlarını araştırıyor. Yedi fotoğrafçıyla yapılan görüşmelerin söylem analizi sonucunda, 19. yüzyıl fotoğraf tekniklerinin, günümüzün baskın fotoğraf teknolojileri ve pratiklerindeki sorunları, eksiklikleri ve zorlukların yerini dolduran telafi edici yöntemler olarak kullanılan birer hayali medya işlevi gördüğü ortaya çıkarılmıştır. Fotoğrafta kimyasal ve sayısal yaklaşımların istenen özellikleri bir araya getirilerek, dijital teknolojilerdeki elle tutulabilirlik, kendin yap hissi, deneysellik ve öznellik eksikliği giderilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the age where digital has become the norm, the earliest methods of photographic production started to provide peculiar and novel modes for the visual experience. Although 19th-century photographic techniques are not central today, they manage to hold a marginal share in the photographic discourse and practice. A small number of contemporary photographers tend to go against the grain of digital culture by diverting to chemical-based techniques without completely turning their backs on what digital technologies have to offer. By undertaking a media archaeological approach, this research investigates the motivations of those photographers. As a result of discourse analysis of interviews with seven photographers, it is found that 19th-century photographic techniques function as imaginary media which are conceived as compensatory methods that make up for problems, deficiencies, and challenges in the current hegemonic photographic technologies and practices. By combining desired features of chemical and numeric approaches to photography, the lack of tangibility, do-it-yourself sensation, experimentality, and subjectivity in digital technologies are attempted to be compensated.