Design and implementation of DWDM based rof system for 5G communication networks
  1. Tez No: 746999
  2. Yazar: ABDULLAH ALMETWALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
5G İLETİŞİM AĞLARI İÇİN DWDM TABANLI ROF SİSTEMİ TASARIMI VE UYGULAMASI Beşinci Nesil (5G) ağların gelişimi son on yılda başladı ve önümüzdeki yıllarda insanların yaşam kalitesinde önemli gelişmeler sağlaması bekleniyor. 5G ağında kullanılan optik alıcı-verici modülleri ve optik fiberler, ağın düğümlerini birbirine bağlar. Genel Müdürlük ve Merkezi Düğüm arasındaki etkileşim, 5G ve ötesi iletişim ağlarının en önemli özelliğidir ve ağ verimliliğini iyileştirmek ve geliştirmek için çok sayıda araştırmacı tarafından kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bunun sonucunda, R$adio$$$$ tabanlı bir Yoğun$$ $$Dalga Boyu$$ Bölmesi$$ Çoğullama$$$$ (D$$W$$D$$M)---- $$$Fiber (RoF) sistemleri, Optisystem 17 geliştirme platformunun yardımıyla tasvir edilir, tasarlanır ve geliştirilir. Terabit/saniye (Tbps) bağlanabilirliği hedefleyen daha yüksek hızlı iletim sistemleri, daha yüksek hızlı iletim sistemleri bağlamında 50x40 Gbps veri iletim sistemi olarak adlandırılır. Öngörülen 50 kanal sistemindeki kanallar (1, 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40, 44, 48 ve 50) inceleme ve test için örnek olarak seçilmiştir. Göz diyagramı özelliklerine, Kalite Faktörüne (Q-Faktörü) ve 60 ila 120 kilometre ila 180 kilometre (BER) arasında değişen mesafeler için minimum Bit Hata Oranına dayalı çıktıyı analiz etmek için kullanılacaktır. Bir Erbiyum Katkılı Fiber Amplifikatör (EDFA) ve bir Dağılım Dengeleme Fiberi (DCF) kullanılırken, önerilen cihazın genel performansı gibi önerilen cihazın genel performansı da iyileştirilir. Özetlemek gerekirse, yoğun dalga boyu bölmeli çoğullama (DWDM) teknolojileri, daha yüksek yoğunluklu optik şeffaf ağ, büyük iletim kapasitesi ve fiber sermayenin korunması üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Önerilen sistem, 5G ve 5G dağıtımının ötesine yönelik olarak 2 Tbps'ye kadar daha yüksek veri hızlarına ulaştı.
Özet (Çeviri)
The 5G İLETİŞİM AĞLARI İÇİN DWDM TABANLI ROF SİSTEMİ TASARIMI VE UYGULAMASI development of fifth Generation (5G) networks began in the last decade, and it is expected to result in major improvements in people's quality of life in the coming years. The optical transceiver modules and optical fibers used in the 5G network connect the network's nodes together. The interaction between the Head Office and the Central Node is the most significant characteristic of 5G and beyond communication networks, and it has been extensively studied by numerous researchers in attempt to improve and enhance network efficiency. Following as a result, a Dense$$ $$Wavelength$$ Division$$ Multiplexing$$$$ (D$$W$$D$$M) based R$adio$$$$- over$$$---$$$Fiber (RoF) systems are depicted, conceived, and developed with the help of the Optisystem 17 development platform. Higher-speed transmission systems targeted at Terabit per second (Tbps) connectivity are referred to as a 50x40 Gbps data transmission system in the context of higher-speed transmission systems. The channels (1, 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40, 44, 48, and 50) in the projected 50 channel system were selected as samples for investigation and testing. It will be used to analyze the output based on the eye diagram characteristics, the Quality Factor (Q-Factor), and the minimum Bit Error Rate for distances ranging from 60 to 120 kilometers to 180 kilometers (BER). While using an Erbium Doped Fiber Amplifier (EDFA) and a Dispersion Compensation Fiber (DCF), the overall performance of the suggested device is improved, as is the overall performance of the proposed device. To summarize, dense wavelength division multiplexing (DWDM) technologies have a significant impact on the establishment of a higher density optical transparent network, huge transmission capacity, and fiber capital conservation. The proposed system achieved higher data rates of up to 2 Tbps, which is geared toward 5G and beyond 5G deployment.