Papiller tiroid karsinom hastalarında nötrofil lenfosit oranının prognostik sınıflama sistemleri ile korelasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of the correlation of neutrophil lymphocyte ratio with prognostic classification systems in papillary thyroid carcinoma patients
  1. Tez No: 747072
  2. Yazar: EREN OZAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT CAN ULUKENT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ: Papiller tiroid karsinomu ülkemizde sık görülen bir malignitedir. Çalışmamızda tiroid papiller karsinom hastalarının prognozunu ve rekürrens riskini saptamada maliyet etkin NLO'nun (Nötrofil Lenfosit Oranı) kullanılmasının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu çalışma retrospektif, kesitsel ve tek merkezli olarak Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi kliniğinde gerçekleştirilmiştir. 2018 - 2021 tarihleri arasında 18 yaş üstü papiller tiroid kanseri tanısı almış ve total tiroidektomi yapılmış 139 hasta ve multinodüler guatr nedeni ile total tiroidektomi yapılmış 231 hasta incelenmiştir. Hastalar demografik verilerine (yaş, cinsiyet), laboratuvar ve patoloji sonuçlarına göre dokümante edilmiştir. Operasyon sonrası papiller tiroid karsinom patolojik tanısı almış hastalar, 'Malignite Grubu' olarak adlandırılırken, kalıcı kesit patolojik incelemede benign tanı almış hastalar 'Kontrol Grubu' olarak belirlenmiştir. BULGULAR: Kontrol grubundaki hastaların %79,7'si (n: 184) kadın, %20,3'ü (n: 47) erkek, malignite grubundaki hastaların %79,9'u (n: 111) kadın, %20,1'i (n:28) erkektir. Kontrol grubundaki hastaların yaş ortalaması 46,44±11,39 iken, malignite grubundaki hastaların yaş ortalaması 47,27±13,47 dir. Malignite grubundaki hastaların yaş ortalaması ile NLO arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p0,05). Malignite grubundaki hastalar için NLO kesim değeri 1,73 olarak tespit edilmiş, sensitivitesi %51,77, spesifitesi %86,15 olarak hesaplanmıştır. Malign gruptaki NLO, kontrol grubundaki NLO' ya kıyasla 9,5 kat daha yüksek bulunmuştur (Odds Ratio:9,5). NLO ile papiller tiroid karsinomu prognostik sınıflama sistemleri arasında (AJCC/TNM, AMES ve MACIS) istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. (sırası ile p: 0,026 /
Özet (Çeviri)
AİM: Papillary thyroid carcinoma is a common malignancy in our country. In our study, we aimed to evaluate the use of cost-effective NLR (Neutrophil Lymphocyte Ratio) in determining the prognosis and recurrence risk of thyroid papillary carcinoma patients. MATERIAL AND METHOD: This retrospective, cross-sectional and single-center study was carried out in the Department of General Surgery, Istanbul Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital, Health Sciences University. Between 2018 and 2021, 139 patients over the age of 18 who were diagnosed with papillary thyroid cancer and underwent total thyroidectomy, and 231 patients who underwent total thyroidectomy due to multinodular goiter were analyzed. Patients were documented according to their demographic data (age, gender), laboratory and pathology results. Patients with a pathological diagnosis of papillary thyroid carcinoma after the operation were named the 'Malignancy Group', while patients with a benign diagnosis in the permanent cross-section pathological examination were designated as the 'Control Group'. RESULTS: Of the patients in the control group, 79.7% (n: 184) were female, 20.3% (n: 47) were male, 79.9% (n: 111) of the patients in the malignancy group were female, 20.1% i (n:28) is male. While the mean age of the patients in the control group was 46.44±11.39, the mean age of the patients in the malignancy group was 47.27±13.47. A significant difference was found between the mean age of the patients in the malignancy group and the NLR (p0.05). For patients in the malignancy group, the NLR cutoff value was determined as 1.73, the sensitivity was calculated as 51.77% and the specificity as 86.15%. NLR in the malignant group was found to be 9.5 times higher than the NLR in the control group (Odds Ratio: 9.5). A statistically significant difference was found between NLR and papillary thyroid carcinoma prognostic classification systems (AJCC/TNM, AMES and MACIS). (respectively p: 0.026 /