Engelli bireylerde S. aureus taşıyıcılığı, Mec-A, Van-A ve panton volantine toksin prevelansı
S. aureus carriage in disabled people , Mec-A, Van-A and panton volantine toxin prevelance
  1. Tez No: 747073
  2. Yazar: VELİ İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN BORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Mikrobiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu çalışmada " Engelli Bireylerde S.aureus Tasıyıcılığı, Mec-A, Van-A ve Panton-Volantine Toksin Prevelansı'nın incelenmesi amaçlandı. Bu çalışmada 2021 yılında Özel Atlas Özel eğitim ve Rehabilitasyon Merkezine kayıtlı, 2 yasından büyük, sağlık kurulu engelli raporu olan 70 engelli bireyde el, boğaz ve burun dan alınan sürüntü örnekleri kullanıldı. Sürüntü örnekleri soğuk zincir altında Eczacılık Fakültesi Mikrobiyoloji laboratuvarına getirildi. Sürüntü örneklerinden %5 koyun kanlı agar (Acumedia, USA), McConkeyAgar (Oxoid, UK), Eosin Methylen Blue (EMB, Oxoid, UK) agar ve Mannitol Salt agara (Merck, Kanada) ekimler yapıldı. Petri kapları, 24-48 saat 37̊C'de inkubasyona bırakıldı. Kültürlerin koloni morfolojileri değerlendirildi. Katalaz, oksidaz, koagulaz testi ve Gram boyama gibi biyokimyasal testleri yapıldı. Bakterilerin identifikasyonu ve antibiyogram testi değerlendirmesi için Vitek 2 Compact (Biomerieux, USA) cihazı kullanıldı. Mikrobiyolojik analiz sonucunda 210 sürüntü örneğinden 47 S.aureus suşu izole edildi. S.aureus suşlarının izolasyon dağılımlarına bakıldığında boğaz sürüntü örneklerinden 6 suş, burun sürüntü örneklerinden 30 suş ve el sürüntü örneklerinden 11 suş olduğu belirlendi. Engelli öğrencilerden alınan örneklerden elde edilen S.aureus izolatlarına ait antibiyotik direnç profillerinin farklılık gösterdiği belirlendi. Boğaz sürüntü örneklerinden elde edilen 6 S.aureus suşunun en yüksek antibiyotik direncini benzilpenisilin, ampisilin ve eritromisin gösterdiği belirlendi. S.aureus izolatlarının tamamının vankomisin ve rifampin duyarlı olduğu tespit edildi. Burun sürüntü örneklerinden izole edilen 30 S.aureus suşunun en yüksek antibiyotik direncinin benzilpenisilin ve ampisilin olduğu ortaya konuldu. S.aureus izolatlarının tamamının vankomisin, tetrasiklin, tigesiklin ve rifampin antibiyotiklerine duyarlı olduğu belirlendi. El sürüntü örneklerinden izole edilen 6 S.aureus izolatının en yüksek antibiyotik direncinin benzilpenisilin olduğu görüldü. 6 S.aureus izolatının diğer antibiyotiklere yüksek düzeyde duyarlılık gösterdiği tespit edildi. Engelli öğrencilerden alınan farklı sürüntü örneklerinden izole edilen 47 S.aureus suşunun 18'inin mecA geni taşıyıcılığının pozitif olduğu belirlendi. Metisilin dirençli S.aureus taşıyıcılığının bölgesel olarak boğazdan 2 izolat, burundan 13 izolat ve elden 1 izolat şeklinde dağılım gösterdiği ortaya konuldu. Yapılan vanA geni taşıyıcılık oranlarının moleküler analizi sonucunda tüm S. aureus izolatlarının negatif olduğu belirlendi. PVL geni taşıyıcılık oranları analizi sonucunda 47 S.aureus izolatının 11'inin pozitif olduğu belirlendi. Engelli bireylerin bağışıklık sistemleri zayıf olduğu için bulundukları çevrede enfekte olma ihtimalleri daha yüksektir. Tedavi süreçlerinde antibiyotik kullanımları yüksek olduğu için antibiyotik direnci gelişmektedir. Yaptığımız çalışmada engelli bireylerde S.aureus Tasıyıcılığı, Mec-A, Van-A ve Panton-Volantine Toksin Prevelansı incelendi.
Özet (Çeviri)
The analyze of S.aureus Carriage in Disabled People, Mec-a, Van-A and Panton Volantine Toxin Prevelance was the target of this study. In this study, in 2021 wipe samples from hand, throat and nose of 70 disabled people who have medical board disabled report, older than 2, registered to Private Atlas Private Teaching Institution, were used. Wipe samples were taken to Microbiology laboratory of Faculty of Pharmacy under cold chain. From wipe samples, %5 sheep blooded agar (Acumedia, USA), McConkeyAgar (Oxoid, UK), Eosin Methylen Blue (EMB, Oxoid, UK) agar ve Mannitol Salt agara (Merck, Kanada) were planted. Petri containers were left to incubation in 37 centigrade degrees for 24- 48 hours. Colony morphologies of cultures were evaluated. Biochemical tests such as catalase, oxidase, coagulase and gram staining were done. Vitek 2 Compact (Biomerieux, USA) was used for the identification of bacterias and antibiogram test evaluation. At the end of microbiologic analysis, 47 S.aureus strains out of 210 wipe samples were isolated. When looked at distribution of S.aureus isolations, 6 strains from throat wipe samples, 30 strains from nose wipe strains and 11 strains from hand wipe samples were identified. It was determined that antibiotic resistance profiles that belong to S.aureus isolates obtained from samples of disables students differ. It was determined that 6 S.aureus strains obtained from throat swab samples showed the highest antibiotic resistance to benzylpenicillin, ampicillin and erythromycin. All S.aureus isolates were found to be susceptible to vancomycin and rifampin. It was revealed that the highest antibiotic resistance of 30 S.aureus strains isolated from nasal swab samples was benzylpenicillin and ampicillin. It was determined that all S.aureus isolates were sensitive to vancomycin, tetracycline, tigecycline and rifampin antibiotics. It was observed that the highest antibiotic resistance of 6 S.aureus isolates isolated from hand swab samples was benzylpenicillin. It was determined that 6 S.aureus isolates showed high sensitivity to other antibiotics. It was determined that 18 of 47 S. aureus strains isolated from different swab samples taken from disabled students were positive for mecA gene carrier. It was revealed that methicillin-resistant S.aureus carriage was regionally distributed as 2 isolates from the throat, 13 isolates from the nose, and 1 isolate from the hand. As a result of the molecular analysis of the vanA gene carrier rates, it was determined that all S.aureus isolates were negative. As a result of the analysis of PVL gene carrier rates, 11 of 47 S.aureus isolates were found to be positive. People with disabilities are more likely to be infected in their environment because their immune systems are weak. Antibiotic resistance develops due to the high use of antibiotics in treatment processes. In our study, S.aureus Carrier, Mec-A, Van-A and Panton- Volantine Toxin Prevalence were examined in disabled individuals.