TI6Al4V üzerine elektrokaplama yöntemiyle çinko ve ZrO2 takviyeli çinko kompozit kaplamaların özellikleri
The properties of zinc and ZrO2 reinforced zinc composite coating on TI6Al4V by electrodeposition method
- Tez No: 747163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU SARALOĞLU GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde metal kaplamalar yaygın olarak kullanılmakta ve çeşitli yöntemler kullanılarak uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden en basit ve ekonomik açıdan en uygun olanı yaygın şekilde kullanılan elektrokaplamalardır. Bu çalışmada TI6Al4V alaşımlarının kaplama parametreleri değiştirilip çinko elektrokaplama yapılarak mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi hedeflenmiştir. Ayrıca çinko kaplamalara ZrO2 partikül takviyesi ile kaplamaların mekanik özellikler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu kapsamda; TI6Al4V alaşımları kaplamalar sonrasında tribometre analizi, çizilme direnci ve yapışma mukavemeti analizi, pürüzlülük ve yüzey analizi, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile mikroyapı incelemesi yapılmıştır. TI6Al4V alaşımlarının kaplama öncesi yüzey hazırlığının kaplamalar üzerinde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Ek olarak hem çinko hem de ZrO2 takviyeli çinko kaplamaların kaplama parametrelerinin her bir mekanik performans üzerinde farklı etkileri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, metal coatings are widely used and applied using various methods. The simplest and most economically feasible of these methods is widely used electroplating. In this study, it is aimed to improve the mechanical properties of TI6Al4V alloys by changing the coating parameters and performing zinc electroplating. Moreover, the effects of ZrO2 particle reinforcement on zinc coatings on the mechanical properties of the coatings were investigated. In this context; after coatings of TI6Al4V alloys, tribometer analysis, scratch resistance and adhesion strength analysis, roughness and surface analysis, microstructure analysis with scanning electron microscope (SEM) were performed. It has been determined that the surface preparation of TI6Al4V alloys before coating is effective on the coatings. In addition, it is concluded that the coating parameters of both zinc and ZrO2 reinforced zinc coatings have different effects on each mechanical performance.