İdrar n-acetyl-b-d-glucosamınıdase tayin yöntemlerinin karşılaştırılması ile ilgili bir çalışma
A cmethod comaparison study to detect urinary n-acetyl-b-d-glucosaminidase levels
- Tez No: 747171
- Danışmanlar: UZMAN MEVHİBE BALK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Lizozomal bir enzim olan N-asetil-beta-D-glukozaminidaz (NAG), renal tübüler hasarın erken belirleyicilerinden biridir. Bu çalışmada NAG aktivitesinin ölçümünde kullanılabilecek güvenli ve kolayca uygulanabilir bir yöntemin belirlenmesi için p nitrophenyl N acetyl-B-D-glucosaminide (PNP-NAG) ve m, cresolsulfon phtaleinyl N, B, D glucosaminide (MCP-NAG) gibi kolorimetrik değerlendirme imkanı veren iki farklı substrat kullanılarak yöntemlerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada 40 sağlıklı ve 40 böbrek yetmezliği olan hasta idrarındaki NAG aktiviteleri PNP-NAG ve MCP-NAG substratları ile ölçülerek, sonuçlar karşılaştırıldı. PNP NAG substratı ile çalışırken örnekler jel filtrasyonundan önce ve sonra reaksiyona sokularak jel filtrasyonunun sonuçları ne şekilde etkilediği test edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: One of lyzozomal enzymes N-Acetyl-Beta-D-glucosaminidase (NAG), is a sensitive parameter of renal tubular injury. In order to to determine a confidential and easily applicable method we have plan to measure and compare the results of NAG activities with two different substrates namely p-nitrophenyl-N-acetyl-B-D-glucosaminide (PNP-NAG) and m-cresolsulfon-phtaleinyl-N-B-D-glucosaminide (MCP-NAG) . Material-Methods: We measured urinary NAG levels using PNP-NAG and MCP-NAG substrates in 40 healty persons, and in 40 renal failure patients. We also tested the effect of gel filtration on PNPNAG method. Results: The urinary NAG levels measured by two different substrates were 27.5 u/L and 16.5 u/L in chronic renal failure group, 5.66 U/L and 3.62 U/L in control group.