Magnetic-based cell manipulation in microfluidic devices
Mikroakışkan aygıtlarda manyetik tabanlı hücre manipülasyonu
  1. Tez No: 747183
  2. Yazar: ÖZGE SOLMAZ ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN CUMHUR TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Hücre manipülasyonu, hücre hareketini değiştirme kavramıdır. Hücreler farklı metodlar ile manipüle edilerek mikroakışkan sistemlerde doku mühendisliği, hücre filtreleme veya ayrıştırma ve diğer biyomedikal uygulamalar için geliştirilmektedir. Pozitif ve negatif manyetoforez, genel olarak sırasıyla etiketleme kullanılarak veya kullanılmadan elde edilebilir. Hücreler manyetik özelliklerine ve ortamın manyetik özelliklerine göre, mıknatıslar aracılığıyla uygulanan bir manyetik alanla manipüle edilir. Bu tezde, hücre desenleme ve hücre filtreleme uygulamaları için negatif manyetoforez kullanarak iki farklı hücre manipülasyon platformu geliştirilmiştir. Bu platformlar, üretimi basit, kontrolü kolay ve düşük maliyetli olmasıyla büyük avantajlar sağlar. Diğer yöntemlere kıyasla geliştirilen mikroakışkan platformlarda etiket kullanımı gerekli değildir. Desenleme platformunda, farklı eğime sahip mikroakışkan kanal kullanılarak 1,5 saatten daha kısa süre içinde mikroparçacık ve hücre desenleri oluşturulmuştur. Filtreleme platformunda ise büyük mikroparçacıklar küçük mikroparçaçıklardan %98,25 yakalama verimi ile ayrıştırılmışlardır. Aynı düzenek kullanılarak canlı/ölü makrofaj hücreleri (U937) farklı akış hızlarında ayrıştırılmıştır. Tasarlanan ve üç boyutlu yazıcı ile bastırılan platformlar biyomedikal uygulamalarda etiket gerektirmeden manyetik hücre desenleme ve filtreleme çalışmalarında kullanılabilir olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cell manipulation is the concept of altering cell movement. Different manipulation techniques have been demonstrated with microfluidic systems for various studies such as tissue engineering, circulating tumor cell (CTC) filtering, and other biomedical applications. For instance, cell patterning and filtering studies are being developed through different manipulation approaches in microfluidic platforms where one of these approaches is the magnetophoresis principle method. Positive and negative magnetophoresis can be utilized generally through labeling or non-labeling, respectively. In this regard, two different cell manipulation platforms using negative magnetophoresis were developed for cell patterning and cell filtration applications. These platforms allow several advantages such as simple fabrication, easy control, and low cost. Compared to other devices, the developed microfluidic platforms do not require any labeling process for cells for magnetic manipulation. Patterns were formed inside a simple microfluidic channel with different tilted angles in