Supplier evaluation and selection (A hierarchical model for a manufacturing company)
Tedarikçi değerlendirme ve seçimi (Bir imalat işletmesi için hiyerarşik bir model)
  1. Tez No: 74719
  2. Yazar: LEVEND TÜLÜMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERPİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Günümüzde, Toplam Kalite Yönetimi (TKY) ve Tam Zamanında Üretim (TZÜ) yöntemlerinin daha fazla firma tarafından benimsenmesi ile birlikte, rekabet güçlerini arttırmaya çalışan firmalar için tedarikçilerin önemi giderek artmaktadır. Bu yeni yaklaşımlar, üretici firmaları kendilerine rekabetçi maliyet, kalite, zaman, teslimat ve teknolojik olarak avantaj sağlayabilecek daha az sayıda ve daha yetkin tedarikçilerle çalışmaya itmektedir. Bu çerçevede, en iyi tedarikçinin bulunabilmesi için daha objektif ve nicel bir tedarikçi değerlendirme ve seçim yöntemine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, problemin çok kriterli yapısı dikkate alınarak, imalat endüstrisi için bir Analitik Hiyerarşi Süreci modeli geliştirilmiştir. Model, en alt seviyede tedarikçilerin yeraldığı beş seviyeden oluşan asimetrik bir hiyerarşidir. o Daha sonra, modelin uygulanabilirliği, kriterlerin ağırlıklarının saptanması ve belirli bir hammadde için alternatif tedarikçilere ait önceliklerin belirlenmesi amacı ile bir imalatçı firmada Expert Choice (EC) yazılımı kullanılarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT With the adoption of TQM and JIT philosophies in many companies, the suppliers are gaining importance for the firms trying to attain competitive edge. The new approaches force the manufacturing firms work with the reduced and more qualified vendors who can supply competitive cost, quality, time, delivery and technological advantages. Within this frame, it is needed to develop more objective and quantitative methods for supplier evaluation and selection process for employing the best ones. In this study, considering the multiple criteria nature of the problem, an Analytical Hierarchy Process model is developed for the manufacturing industry. The Analytical Hierarchy Process (AHP) is a decision-making method for ranking alternative courses of action when multiple criteria are considered. The model is a five-level, incomplete hierarchy in which the o last level consists of the alternative suppliers. Applicability of the model is then tested in a manufacturing company by using the Expert Choice software package in order to obtain the relative weights of the criteria and priorities of the alternative suppliers fora specific raw material.