Karbazol-tiyofen-oksadiazol türevlerinin kuantumkimyasal çalışmaları
Quantum chemical studies of carbazol-thiophenoxadiazol derivatives
  1. Tez No: 747199
  2. Yazar: ŞEYDA KARACALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ŞİLAN TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, 6 adet karbazol içeren donör-akseptör tipi yeni türevlerin kimyasal ve elektronik özellikleri hesapsal yöntemlerle teorik olarak hesaplamaları yapılmış ve yorumlanmıştır. Bu amaçla, öncelikle tasarlanan organik bileşikler“B3LYP/6-311++G(d,p)”metodları kullanılarak minimum enerjili ve en kararlı yapısı bulabilmek optimize edilmiştir. Bu optimize edilen yapılardan hesaplanan HOMO-LUMO enerjileri, enerji farkları ve HOMO-LUMO enerjilerinden elde edilen kimyasal parametreler (I; İyonlaşma potansiyeli, A; elektron ilgisi, ΔE; enerji boşluğu, χ; elektronegatiflik, σ; moleküler yumuşaklık, ƞ; moleküler sertlik, ω; elektrofilik indeks, ε; nükleofilik indeks, μ; kimyasal potansiyel) değerleri belirlenmiştir. Kimyasal parametrelere ek olarak doğrusal olmayan optik özellikler için polar hesaplamalar yapılmış ve bileşiklerin optik malzeme olup olamayacakları değerlendirilmiştir. Ayrıca tez çalışmasında, son zamanlarda bilim insanlarının ilgisini çok fazla çeken potansiyel organik elektroluminesant özellikleri de incelenmiştir. Organik ışık yayan diyot (OLED) ve elektronik özelliklerini araştırmak için kuantum kimyasal hesaplamaları yapılmış ve yorumlanmıştır. Hesaplamalar, B3LYP/6-311++G(d,p) düzeyinde Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) uygulanarak hesaplama yöntemi yardımıyla değerlendirildi. Bileşiklerin Termal Olarak Aktive Edilmiş Gecikmeli Floresans (TADF) özellikleri de Zamana Bağlı Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (TDDFT) hesaplamalarından elde edilen sonuçlarla bağlantılı olarak açıklandı. Yapılan çalışmada, teorik olarak incelenen karbazol tabanlı TADF yapılar, yapısal ve fotofiziksel özellikleri açısından hesaplama yöntemleriyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, chemical and electronic properties of new donor-acceptor type derivatives containing 6 carbazoles were theoretically calculated and interpreted using computational methods. For this purpose, firstly, the designed organic compounds were optimized to find with minimum energy and most stable structure by using“B3LYP/6-311++G(d,p)”methods. Calculated HOMO-LUMO energies from these optimized structures, energy differences and chemical parameters derived from HOMO-LUMO energies (I; Ionization potential, A; electron affinity, ΔE; energy gap, χ; electronegativity, σ; molecular softness, ƞ; molecular hardness, ω; electrophilic index , ε; nucleophilic index, μ; chemical potential) values were determined. In addition to chemical parameters, polar calculations were made for nonlinear optical properties and it was evaluated whether the compounds could be optical materials. In addition, the potential organic electroluminescent properties, which have attracted a lot of attention of scientists recently, were also investigated in the thesis. Quantum chemical calculations were made and interpreted to investigate the organic light-emitting diode (OLED) and its electronic properties. Calculations were evaluated with the help of calculation method by applying Density Functional Theory (DFT) at B3LYP/6-311++G(d,p) level. The Thermally Activated Delayed Fluorescence (TADF) properties of the compounds were also described in conjunction with the results from the Time Dependent Density Functional Theory (TD-DFT) calculations