OLED aydınlatma sistemleri için tiyofen-karbazol içeren yeni tür polimerin tasarımı ve sentezi
Design and synthesis of novel polymer containing thiophene-carbazol for OLED lighting systems
- Tez No: 782694
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMET KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Organik ışık yayan diyotlar (OLED'ler) aydınlatma teknolojisindeki uygulamaları nedeniyle akademik ve endüstriyel alanda ilgi odağı haline gelmiştir. Bu teknolojinin, günümüze kadar olan süreçte ulaştığı noktada kararlılık ve verim değerleri ticari ürünlerin geliştirilmesinde halen engel teşkil ettiğinden araştırmacılar tarafından çözüm aranan temel konular arasındadır. Katmanlar arasında etkili bir yük transferi sağlanarak ve olası kayıpların önlenmesiyle emisyon katmanında dengeli yük yoğunluğuna ulaşılarak yüksek verim değerlerine ulaşabilmek mümkün olacaktır. OLED'lerin çalışma prensibi üzerine çalışmalar, bu cihazlardan yüksek verim eldesi ve düşük gerilimde parlaklığının artırılmasına dayanmaktadır. Bu tez çalışmasında aydınlatma sistemleri için nanoteknolojik prosesler kullanılarak polimer esaslı OLED'ler için yenilikçi malzemelerin geliştirilmesi, karakterizasyonu ve aygıt uygulamalarının başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda aygıt mimarisinin basitleştirilmesi ve üretim maliyetinin düşürülmesi için anot ve katot arasına tek tabaka polimer kaplanarak yüksek enerji verimliliğine sahip polimer bazlı OLED uygulamaları yapılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organic light emitting diodes (OLEDs) have become the focus of attention in the academic and industrial fields due to their applications in lighting technology. Researchers are interested in these issues because the stability and efficiency values of this technology continue to be a barrier to the development of commercial products. Reaching a balanced charge density in the emission layer will facilitate high efficiency values by enabling an efficient charge transfer between the layers and preventing potential losses. Studies on OLEDs have focused on improving their efficiency and raising their brightness at low voltage. In this master thesis, it is aimed to successfully develop, characterize, and apply innovative materials for polymer-based OLEDs by using nanotechnological processes for lighting systems. To simplify the device architecture and reduce the production cost, a single layer of polymer is coated between the anode and the cathode, and high energy efficiency polymer-based OLED applications are the main goal of this study.