Hareketli görüntülerdeki insanların yüz tanıma metoduyla sınıflandırılması
Classification of people in motion images by face recognition
- Tez No: 747228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN BULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Günümüzde insan odaklı işler yavaş yavaş teknolojinin gelişmesiyle birlikte yerini otomatik sistemlere bırakmaya başlamıştır. Bundan dolayı bilgisayarlara ve makinelere verilen görevlerin yerine getirilebilmesi için insanların yapılacak işten ziyade bilgisayarlara yaptıracağı iş gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bir sistemin otomatik çalışması için bir öğrenme mekanizmasının ve karar verme mekanizmasının ardı ardına yerine getirilmesi gerekmektedir. Özellikle siber güvenlik tarafında gelişen sistemler ile birlikte yüz tanımanın önemi de her geçen gün artmaktadır. Özellikle güvenlik güçleri tarafından kullanılan yüz tanıma sisteminin faaliyetleri dünya üzerinde her geçen gün artmaktadır. Bu noktada yüz tanıma sistemlerinin bazı gereksinimler ortaya çıkmaktadır. Bu gereksinimleri karşılamak yüz tanıma tekniklerinin gerçekleştirilebildiği yazılımlar kullanılır. Bu yazılımların temel amacı, yardımcı araçlar ile dijitale dönüştürülen görüntülere anlam kazandırmaktır. Bu çalışma hareketli görüntülerdeki yüzlerin tespiti yapıldıktan sonra, tespit edilen yüzü sınıflandırabilmek için yüz adlandırılarak yüze verilen isim ile yüzün görüntüsü bir klasöre kaydedilerek, insan yüzlerinin isim ile saklandığı bir klasör oluşturur. Bu işlem sonucunda insan yüzlerinden oluşan veri tabanlarına daha kolay veri toplanabilir veya yüz tanıma teknolojisi kullanan uygulamalar için kolay öğrenme yöntemi olabilir.
Özet (Çeviri)
Today, people-oriented jobs have started to give way to automatic systems with the development of technology. For this reason, in order to fulfill the tasks given to computers and machines, the work that people will do to computers rather than the work to be done is gaining importance day by day. In order for a system to work automatically, a learning mechanism and a decision-making mechanism must be followed in succession. The importance of face recognition is increasing day by day, especially with the systems developing on the cyber security side. The activities of the face recognition system, especially used by the security forces, are increasing day by day around the world. At this point, some requirements of face recognition systems arise. To meet these requirements, software that can perform face recognition techniques is used. The main purpose of these software is to give meaning to the images converted to digital with auxiliary tools. In this study, after detecting the faces in the moving images, in order to classify the detected face, the face is named and the image of the face is saved in a folder with the name given to the face and creates a folder where the human faces are stored with the name. As a result of this process, data can be collected more easily into databases consisting of human faces or it can be an easy learning method for applications using face recognition technology.