Sosyal hizmet perspektifinden erken evlilik gerçekleştirmiş Suriyeli kadınların yaşadıkları sorunlar ve gereksinimleri
Problems and needs of Syrian women who have had early marriage from a social work perspective
  1. Tez No: 747280
  2. Yazar: ESRA GÖKBULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMRE ERCİYES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Türkiye'de sığınmacı olarak bulunan birçok çocuk farklı nedenler temelli erken yaşta evliliğe maruz bırakılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, kitlesel ve zorunlu göç ile çocuk yaşta Türkiye'ye gelip erken evlilik gerçekleştirmiş Suriyeli kadınların yaşadığı sorunlar ve gereksinimlerin belirlenmesi ve sosyal hizmet uygulamalarının yeterliliklerinin sosyal çalışmacılar tarafından incelenmesi, değerlendirilmesidir. Araştırma kapsamında şu anda yetişkin olup Türkiye'de 18 yaşın altında evlilik gerçekleştirip İstanbul'da yaşayan 10 Suriyeli kadın ve en az 2 yıl çalışma hayatı bulunan İstanbul'da çalışmalar yürüten 5 sosyal çalışmacı ile görüşülmüştür. Nitel araştırma yöntemi kullanılan araştırmada her iki örneklemin seçiminde kartopu yöntemi kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından literatür taraması ve alana dair bilgisi ile hazırlanan görüşme soruları, yarı yapılandırılmış görüşme yöntemiyle toplanmış ve nitel yöntem ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, Suriyeli kadınların yaşadığı sorunlar erişilebilen hak ve hizmetler boyutunda farklılaşmaktadır. Sosyal çalışmacılar ise alanda devam eden erken evliliği önleyici faaliyetlerin yetersiz olduğunu belirtmektedir. Bu kapsamda sorunları önlemeye yönelik tedbirler arttırılması ve gerçekleşen faaliyetlerin yaygınlaştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Many refugee children in Turkey are subjected to early marriage for different reasons. The aim of this study is to examine and evaluate the adequacy of social work practices by social workers, about the problems and needs of Syrian women who came to Turkey as children with the mass and forced migration and had an early marriage. In this regard, the problems and needs of these women will also be determined. Within the scope of the research, 10 Syrian women who are currently adults, married under the age of 18 in Turkey, living in Istanbul, and 5 social workers working in Istanbul, who have a working life of at least 2 years, were interviewed. In the qualitative research study, snowball method was used in the selection of both samples. Interview questions prepared by the researcher with literature review and knowledge of the field were collected by semi-structured interview method and analysed according to the qualitative method. According to the results obtained, the problems experienced by Syrian women differ in terms of the rights and services that can be accessed. Social workers, on the other hand, state that the ongoing early marriage preventive activities in the field are insufficient. In this context, measures to prevent problems should be increased and social work applications should be expanded.