Futbol taraftarlarının fanatizm duyguları ile siber zorbalık davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between football fans' feelings of fanatism and cyberbullying behaviors
  1. Tez No: 747372
  2. Yazar: BURAK ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASAF ÖZKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma Türkiye'deki 3 büyük futbol kulübü (Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş) taraftarlarının fanatizm düzeylerinin siber zorbalık davranışlarına etkisini incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmanın evreninde; 2021-22 Süper Lig futbol sezonunda mücadele eden ve“3 büyükler”olarak da bilinen Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş takımlarının taraftarları yer alırken, örneklem grubunu ise 2021-22 sezonunda Süper Lig'de oynanan derbi müsabakalarını stadyumlar ve çevresinde izlediğini beyan eden 1617 futbol taraftarı oluşturmaktadır. Çalışmada 2 farklı ölçek (Spor Seyircilerinin Siber Zorbalık Davranışları Ölçeği, Futbol Taraftarları Fanatiklik Ölçeği) kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulguların analizi için açık kaynak kodlu yazılım Jamovi programından faydalanılmıştır. Yapılan analizlerde çoklu grup karşılaştırmalarında One Way Anova (Games Howell Tekniği) Testi, ikili karşılaştırmalarda ise Independent Samples-T Testi uygulanmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkinin tespiti amacıyla Pearson Korelasyon Testi'nden faydalanılmış, değişkenler arasında orta düzeyde bir ilişki tespit edildiğinden Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde; Futbol Taraftarlarının Fanatizm Ölçeğinde yaş, cinsiyet, eğitim durumu, tuttukları takım, eğitim durumu, izleme sıklıkları, izledikleri yerler değişkenlerine göre farklılık gösterdiği, gelir düzeyi ve mesleklerine göre anlamlı fark bulunmadığı tespit edilmiştir. Siber Zorbalık Ölçeğinde ise yaş, cinsiyet, gelir, eğitim durumu, tuttukları takımlar, üyelik durumu, meslekleri, izleme sıklıkları, izledikleri ortamlara göre anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Taraftarları Fanatizm düzeyleri ile Siber Zorbalık davranışlarına verdikleri cevaplarda ise orta düzeyde pozitif yönlü (r=0,695) ilişki tespit edilmiştir. Bu sonuçlarla birlikte fanatizmle ilgili gerekli eğitimlerin verilmesi, yazılı ve görsel medyada kamu spotlarının yayınlanması, medyanın taraftarlar arasında infiale yol açması muhtemel söylem ve yayınlarıyla ilgili gerekli yaptırımların uygulanması, ayrıca; kulüp başkanlarına ve yöneticilere, antrenörlere, futbolculara ve taraftarlara cezaların uygulanması ve orantısal olarak eşitliklerinin gözetilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared to examine the effect of the fanaticism levels of the fans of the 3 big football clubs (Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş) in Turkey on the cyberbullying behaviors. In the universe of the research; While there are supporters of Fenerbahçe, Galatasaray and Beşiktaş teams, also known as the“3 big players”, competing in the 2021-22 Super League football season, the sample group is 1617 football fans who declared that they watched the derby matches played in the Super League in the 2021-22 season in and around the stadiums. forms. Two different scales (Cyberbullying Behaviors of Sports Spectators Scale, Football Fans Fanaticism Scale) were used in the study. For the analysis of the findings obtained in the study, the open source software Jamovi program was used. In the analyzes, One Way Anova (Games Howell) Test was used in multi-group comparisons and Independent Samples-T Test was used in pairwise comparisons. Pearson Correlation Test was used to determine the relationship between the scales, and Regression Analysis was used since a moderate relationship was detected between the variables. When the research findings are examined; It has been determined that Football Fans' Fanaticism Scale differs according to age, gender, education level, team they support, education level, watching frequency, places they watch, and there is no significant difference according to income level and occupation. In the Cyberbullying Scale, significant differences were found according to age, gender, income, education level, teams they support, membership status, professions, frequency of watching, and the environments they watch. A moderate positive relationship (r=0.695) was found in the fanaticism levels of the supporters and their responses to Cyberbullying behaviors. With these results, providing necessary trainings on fanaticism, broadcasting public spots in the written and visual media, imposing necessary sanctions regarding the discourse and publications of the media that are likely to cause outrage among the fans, as well as; It is recommended that penalties be applied to club presidents and managers, coaches, football players and fans and that their equality should be observed proportionally.