Freemasonry in the Ottoman lands: A transnational history
Osmanlı topraklarında masonluk: Bir ulusaşırı tarih incelemesi
- Tez No: 747388
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENNETH WEISBRODE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Osmanlı topraklarında masonluk ile erken karşılaşmalar on sekizinci yüzyılda gerçekleşti. Masonluğun, bir sosyokültürel kurum olarak gelişimi ise Kırım Savaşı sonrası oldu ve bu tarihten itibaren çeşitli etnik ve dini temelden gelen Osmanlı tebaası, İstanbul ve İzmir ile Balkanlar, Mısır ve Filistin'de sayıca artan localara katılımlar gösterdi. 1908 yılındaki Jön Türk Devrimi sonrası Osmanlı masonluğu kendi bağımsız yönetim otoritesini oluşturdu ve İttihād ve Terakki Cemiyeti'nin bir siyasi aktör olarak ön plana çıktığı bu dönemin siyasi iklimi içinde yer aldı. Osmanlı masonluğunun on dokuzuncu yüzyılın ortasından itibaren gelişen önemli bir özelliği imparatorluğun çeşitli unsurlarına yönelik kapsayıcılığı idi. Bu unsurlara mensup masonlar, Osmanlı masonluğunu, Yeni Osmanlılar hareketi ve sonrasında Jön Türkler tarafından temsil edildiği şekliyle imparatorluğun kalan topraklarında bir arada yaşayabilme amacına yönelik bir araç olarak benimsediler. Bu çalışma, on sekizinci yüzyılın sonundan, Osmanlı İmparatorluğu'nun Birinci Dünya Savaşı sonunda yıkılışına kadar olan sürede Osmanlı masonluğunu, imparatorluğun geniş sosyopolitik manzarası içinde konumlandırmayı amaçlamaktadır. Osmanlı masonluğunun bahsi geçen dönem içinde tarihi olarak önemi, pek çoğu imparatorluğun kültürel ve siyasi tarihi içinde önemli yere sahip olan ve Osmanlı toplumunun çeşitli etnik ve dini kökenlerinden gelen fertlerinin masonluk içindeki varlığına ek olarak, bu dönemde gelişen çeşitli sosyopolitik süreçler ile Osmanlı masonluğunun ilişkisinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Early encounters with Freemasonry in the Ottoman lands took place in the eighteenth century. Its significance as a sociocultural institution developed after the Crimean War, when Ottoman subjects belonging to different ethnic and religious backgrounds joined an increasing number of lodges formed in Istanbul and Izmir, as well as the Balkans, Egypt and Palestine. Following the Young Turk Revolution of 1908, Ottoman Freemasonry formed its own sovereign administrative body and was highly engaged in the political climate of the period during which the Committee of Union and Progress became a major political actor. A significant characteristic of Ottoman Freemasonry after the middle of the nineteenth century was its inclusivity towards different elements in the empire. It was seen by its adherents as a vehicle towards the ideal of a fraternal existence within the remaining territories of the empire, epitomized in the Young Ottoman movement and later that of the Young Turks. This work endeavors to place Ottoman Freemasonry in the broader sociopolitical picture of the Ottoman Empire from the late 18th century until the collapse of the empire following the First World War. The history of Ottoman Freemasonry during this period is significant historically because of its association with individuals from Ottoman society's diverse ethnic and denominational components, many with prominent standing in the cultural and political history of the empire, and also, because of its relation with the various significant sociopolitical processes which took place during this period.