Participation privacy analysis of blockchain based e-voting systems
Blockchaın tabanlı e-oylama sistemlerinin katılım mahremiyeti analizi
- Tez No: 747387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Teknoloji neredeyse her gün ilerlemektedir ve bu ilerleme, hayatımızdaki dengeyi değiştirmektedir. Bu değişikliklerden biri de oylama sistemlerinin artık uzaktan yapmanın elverişli olmasıdır. Uzaktan oylama sistemleri, genel olarak, seçtikleri adaya oy vermek için kimsenin fiziksel olarak belirli bir yerde bulunması gerekmediği anlamına gelen sistemlere verilen addır. Uzaktan oylama sistemlerine eklenen yeni teknolojilerden biri de blokzincir teknolojisidir. Bir e-oylama sistemi oluşturmak çok önemli bir konudur ve blokzincir teknolojisinin e-oylama sistemlerine entegrasyonu ile merkezi olmayan, değiştirilemez ve şeffaf hale gelebilirler. Bu geliştirmeler sayesinde e-oylama sistemi üyeleri (seçmenler, yetkililer vb.) birbirlerine daha çok güvenmekte ve böylece sistemin başarısı artmaktadır. Ek olarak, blok zinciri tabanlı e-oylama sistemleri diğer uzaktan oylama sistemlerinin sağlaması beklenen bütünlük, sağlamlık, anonimlik, yeniden oy kullanılamamazlık, adillik, uygunluk ve doğrulanabilirlik gibi temel isterleri sağlamasının yanı sıra katılım mahremiyeti isterini de sağlaması ö-nemlidir. Bu tezde; Zhang, Gajek, Lewandowsky, Zhou ve Krillov tarafından yayınla-nan blok zinciri tabanlı oylama sistemleri derinlemesine açıklanmış ve önerilen sistemlerde katılım gizliliği ilkesinin sağlanmadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology is improving almost every day. This progress changes the balance in our lives. One of these changes is that voting systems can now be done remotely. This means that no one needs to be physically present in a specific place to vote for the candidate they choose. One of the new technologies added to remote voting systems is blockchain technology. Building an e-voting system is a fundamental issue, and with the integration of blockchain technology into e-voting systems, they can become more decentralized, immutable, and transparent. Because of these enhancements, the e-voting system's members (voters, authorities, etc.) have more trust in one another, and thus the system's success increases. In addition, blockchain-based e-voting systems must ensure participation privacy and provide key features such as completeness, robustness, anonymity, non-reusability, fairness, relevance, and verifiability. This thesis explains the blockchain-based voting systems published by Zhang, Gajek, Lewandowsky, Zhou, and Krillov in-depth. It is shown that the participation privacy principle is not provided in the proposed systems.