Gastrointestinal kanser cerrahilerinde preoperatif prognostik nütrisyonel indeksin postoperatif deliryuma etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between preoperative prognostic nutritional index and postoperative delirium in gastrointestinal cancer surgery
  1. Tez No: 747400
  2. Yazar: MUHAMMET AYDIN AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA OĞUZ, PROF. DR. SÜHEYLA ÜNVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Gastrointestinal kanser hastalarında sık görülen malnütrisyon, morbidite ve mortaliteyi etkilemektedir. Prognostik nütrisyonel indeks (PNİ), hastaların nütrisyonel ve immünolojik durumunu ölçen inflamasyon temelli bir skorlama olup, prognoz belirleme ve postoperatif komplikasyonların öngörülmesinde kullanılmıştır. Postoperatif deliryum (POD), cerrahi ve anestezi sonrası oluşabilecek nörokognitif bir komplikasyonu tanımlar. PNİ ve POD ilişkisini inceleyen çalışmaların çoğu retrospektif olup prospektif geniş seri araştırma sayısı yetersizdir. Bu çalışmada, gastrointestinal kanser tanısıyla opere edilen hastalarda preoperatif prognostik nütrisyonel indeks ile postoperatif deliryum arasındaki ilişkiyi göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, prospektif, gözlemsel bir araştırmadır. Çalışmamıza 18 yaş ve üstü, gastrointestinal kanser cerrahisi uygulanacak, gönüllü onamı verebilen, ASA fiziksel skoru 1-4 olan 136 hasta dahil edildi. Tüm hastaların rutin preoperatif anestezi değerlendirmesi yapılıp yaş, cinsiyet, ASA fiziksel skoru, vücut kitle indeksi (VKİ), komorbid hastalıklar, eğitim düzeyi, sigara kullanımı, kanser tanısı, kemoterapi ve radyoterapi öyküsü, uygulanan cerrahi, invazif girişimler, hemoglobin, albümin, lenfosit, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri sonuçları kaydedildi. Preoperatif tetkiklere göre PNİ skoru hesaplandı. Nütrisyonel durum ölçülen PNİ değerlerine göre normal (PNİ ≥50), hafif maltütrisyon (PNİ 45-50), orta-şiddetli malnütrisyon (PNİ 40-45) ve ciddi (PNİ
Özet (Çeviri)
Aim: Malnutrition, common among gastrointestinal cancer patients, affects morbidity and mortality. Prognostic nutritional index (PNI) is an inflammation-based scoring that measures the nutritional and immunological status of patients and has been used to determine prognosis and predict postoperative complications. Postoperative delirium (POD) describes a neurocognitive complication that may occur after surgery and anesthesia. Most of the studies examining the relationship between PNI and POD are retrospective and the number of prospective large case series are insufficient. In this study, we aimed to show the relationship between preoperative prognostic nutritional index and postoperative delirium in patients who had undergone gastrointestinal cancer surgery. Materials and Methods: Our study is a single-center, prospective, observational study. The study included 136 patients who were 18 years or older, would undergo gastrointestinal cancer surgery, could give informed consent, and had an ASA physical score of 1-4. Routine preoperative anesthesia evaluation of all patients was performed and patient's age, sex, ASA physical score, body mass index (BMI), existing comorbid diseases, level of education, smoking status, cancer diagnosis, chemotherapy and radiotherapy history, type of surgery, past invasive interventions, concentration of hemoglobin and albumin, lymphocyte count, liver and kidney function tests were recorded. PNI score was calculated with the preoperative measurements. With the calculated PNI score, nutritional status was defined as normal (PNI ≥50), mild malnutrition (PNI 45-50), moderate-severe malnutrition (PNI 40-45), and severe (PNI 0.05). It was determined that intraoperative blood transfusion was the most significant variable, increasing the risk of POD by 8,6 times. POD was found to be more frequent in patients with hepatobiliary cancer (75,0%) than in those without (12,3%) (p=0.009). Conclusion: In our study, no significant correlation could be found between PNI scores and POD in patients who had undergone gastrointestinal cancer surgery. However, the higher rate of POD in patients with severe malnutrition suggests that preoperative nutritional status may contribute to the development of POD. Studies involving larger patient populations and evaluation characteristics in this subject are needed.