Jinekolojik kanser cerrahisinde perioperatif sistemik lidokain kullanımının onkolojik sonuçlara etkisi
Effect of perioperative systemic lidocaine use on oncological results in gynecological cancer surgery
- Tez No: 747399
- Danışmanlar: PROF. DR. MENŞURE KAYA, PROF. DR. SÜHEYLA ÜNVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Laboratuvar ve retrospektif klinik çalışmalardan elde edilen kanıtlar, perioperatif olarak kullanılan anestezik ve analjezik ajanların seçiminin rezidüel kanser hücrelerinin aktivitesini ve dolayısıyla sonraki nüks riskini etkileyebileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle kanserli hastaların anestezi yönetimi, uzun vadeli prognozlarını önemli ölçüde etkileyebilir. Lidokainin kanser biyolojisini in vitro inhibe etme yeteneği uzun yıllardır bilinmektedir. Bugüne kadar, birçok laboratuvar çalışmasından elde edilen kanıtlar lidokainin, sadece voltaj kapılı sodyum kanalları yoluyla değil, kanser hücreleri içindeki çoklu biyolojik yollar veya bileşenler yoluyla anti-neoplastik etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Biz bu araştırma ile jinekolojik kanser cerrahisinde sistemik lidokain kullanımının genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım oranları ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Perioperatif sistemik lidokain kullanılan hastaların kullanılmayanlara kıyasla kanser cerrahisinden sonra uzun dönem sağkalım sonuçlarının daha iyi olabileceğini varsaydık. Ayrıca genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım üzerinde etkili olan parametrelerin değerlendirilmesi planlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik Kurulu tarafından onay alındı (Protokol No:2021- 12/14 Tarih: 20.01.2022). Çalışmamız retrospektif bir çalışma olarak yapıldı. 1 Ocak 2018- 31 Aralık 2019 tarihleri arasında elektif majör jinekolojik cerrahi geçiren ve aşağıdaki kriterleri karşılayan hastalar çalışmaya dahil edildi. Veriler, Dr Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi klinik bilgi sisteminin veri tabanından geriye dönük olarak toplandı. Temel hasta özellikleri, primer tanı, adjuvan tedavi kullanımı, ameliyat ayrıntıları (prosedür tipi ve tahmini kan kaybı), anestezi yöntemleri, kan transfüzyonu kullanımı ve patoloji sonuçları gibi tıbbi bilgiler, ameliyat sonrası ilaç veya kemoterapi kullanımı, performans durumu ve advers olaylar gözden geçirilip kaydedildi. Hastalarda tanımladığımız genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım süreleri kaydedildi. Ölen hastalar için ölüm zamanı kaydedildi. viii Bulgular: Bu çalışma için jinekolojik kanser tanısı ile majör cerrahi uygulanan toplam 237 hastanın verileri tarandı. Dahil etme kriterleri uygulandıktan sonra lidokain olmayan grupta 46 hasta lidokain infüzyon grubunda 21 hastaya ait veriler analiz için kullanıldı. Bu çalışmada, tüm hastalar için median takip süresi 33 aydı (%95 güven aralığı (GA), 30-36 ay). Hastalığın rekürrensine kadar geçen süre lidokain almayan ve lidokain alan gruplarda sırasıyla ortalama 33 ay (%95 GA 26,7-33,3) ve 38 ay (%95 GA 27,3-38,9) olarak tespit edilirken; gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p=0.247). Gruplar sağkalım süresi açısından karşılaştırıldığında grup 1'de 33 ay (%95 GA 27,4-33,7) ve grup 2 de 44 ay (%95 GA 31-41,5) olduğu tespit edildi (Tablo 4). Lidokain verilen grupta ortalama sağkalım süresi istatistiksel olarak anlamlı olmasa da lidokain verilmeyen gruba oranla daha uzundu (p= 0.050). Postoperatif 24 saatlik total morfin kullanımı yönünden değerlendirildiğinde morfin kullanımının lidokain verilen hastalarda anlamlı şekilde düşük olduğu belirlendi (lidokain almayan grup için 30±3 mg ve lidokain alan grup 18 ±3 mg p=0,04) (Tablo 8). Postoperatif ek morfin miktarının lidokain verilen ve verilmeyen grupta sırası ile 0,61±0,22, 1,68±0,34 mg olduğu ve lidokain verilen grupta ek analjezik kullanımının anlamlı derecede daha az olduğu saptandı (p=0,015). Operasyon sonrası bulantı/kusma sıklığında iki grup arasında anlamlı farklılık olduğu lidokain grubunda bulantı/kusma gelişen hasta sayısının lidokain verilmeyen gruba kıyasla anlamlı derecede daha az olduğu görüldü (Tablo 8). Sonuç: Bu çalışmada majör jinekolojik kanser cerrahisi uygulanan hastalarda intraoperatif intravenöz verilen lidokain infüzyonunun genel sağkalım ve hastalıksız sağ kalım üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Lidokain infüzyonu yapılan grupta genel sağkalım süresi istatistiksel olarak anlamlı olmasa da daha uzun olduğu görüldü. Her iki grup arasında DFS 'ler arasında fark bulunamadı. Postoperatif 24 saatlik total morfin kullanımı yönünden değerlendirildiğinde morfin kullanımının lidokain verilen hastalarda anlamlı şekilde düşük olduğu belirlendi. Postoperatif ek morfin miktarının lidokain verilen ve verilmeyen grupta sırası ile 0,61±0,22, 1,68±0,34 mg olduğu ve lidokain verilen grupta ek analjezik kullanımının anlamlı derecede daha az olduğu saptandı (p=0,015). Operasyon sonrası bulantı/kusma sıklığında iki grup arasında anlamlı farklılık olduğu lidokain grubunda bulantı/kusma gelişen hasta sayısının lidokain verilmeyen gruba kıyasla anlamlı derecede daha az olduğu görüldü (Grup 1 de 28 hasta, grup 2 de 3 hasta, p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: Evidence from laboratory and retrospective clinical studies suggests that the choice of anesthetic and analgesic agents used perioperatively may affect the activity of residual cancer cells and thus the risk of subsequent recurrence. Therefore, anesthetic management of cancer patients can significantly affect their long-term prognosis. The ability of lidocaine to inhibit cancer biology in vitro has been known for many years. To date, evidence from several laboratory studies indicates that lidocaine has anti-neoplastic effects, not only through voltage-gated sodium channels, but through multiple biological pathways or components within cancer cells. In this study, we aimed to evaluate the relationship between systemic lidocaine use in gynecological cancer surgery and overall survival and disease-free survival rates. We hypothesized that patients who received perioperative systemic lidocaine might have better long-term survival outcomes after cancer surgery compared to those who did not. In addition, it was planned to evaluate the parameters that affect overall survival and disease-free survival. Materials and Methods: In this study, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Oncology Training and Research Hospital Ethics Committee approved (Protocol No: 2021-12/14 Date: 20.01.2022). Our study was conducted as a retrospective study. Patients who had elective major gynecological surgery between January 1, 2018 and December 31, 2019 and met the following criteria were included in the study. Data were collected retrospectively from the database of the clinical information system of Dr Abdurrahman Yurtaslan Oncology Training and Research Hospital. Basic patient characteristics, primary diagnosis, use of adjuvant therapy, details of surgery (type of procedure and estimated blood loss), medical information such as anesthesia methods, use of transfusion and pathology results, use of postoperative medication or chemotherapy, performance status and adverse events were reviewed and recorded. The overall survival and disease-free survival times that we defined in the patients were recorded. Time of death was recorded for patients who died. Results: For this study, data of 237 patients who underwent major surgery with the diagnosis of gynecological cancer were scanned. After applying the inclusion criteria, data from 46 patients in the no-lidocaine group and 21 patients in the lidocaine infusion group were used for analysis. In this study, the median follow-up time for all patients was 33 months (95% confidence interval (CI), 30-36 months). The mean time to disease recurrence was found to be 33 months (95% CI 26.7-33.3) and 38 months (95% CI 27.3-38.9) in the groups that did not receive lidocaine and that received lidocaine, respectively; There was no statistically significant difference between the groups (p=0.247). When the groups were compared in terms of survival time, it was found to be 33 months (95% CI 27.4-33.7) in group 1 and 44 months (95% CI 31-41.5) in group 2 (Table 4). Although the mean survival time was not statistically significant in the lidocaine-treated group, it was longer than the lidocaine-treated group (p= 0.050). When evaluated in terms of postoperative 24-hour total morphine use, morphine use was found to be significantly lower in patients given lidocaine (30±3 mg for the group that did not receive lidocaine and 18 ±3 mg for the group that received lidocaine, p=0.04) (Table 8). The postoperative amount of additional morphine was found to be 0.61±0.22, 1.68±0.34 mg in the lidocaine and non-administered groups, and the use of additional analgesics was significantly less in the lidocaine group (p=0.015). It was observed that there was a significant difference between the two groups in the frequency of post-operative nausea/vomiting, and the number of patients who developed nausea/vomiting in the lidocaine group was significantly less than in the group without lidocaine (Table 8). Conclusion: In this study, the effect of intraoperative intravenous infusion of lidocaine on overall survival and disease-free survival in patients undergoing major gynecological cancer surgery was investigated. Although the overall survival time was not statistically significant, it was observed that the lidocaine infusion group was longer. No difference was found between DFSs between the two groups. When evaluated in terms of postoperative 24-hour total morphine use, it was determined that morphine use was significantly lower in patients given lidocaine. The postoperative amount of additional morphine was found to be 0.61±0.22, 1.68±0.34 mg in the lidocaine and non-administered groups, and the use of additional analgesics was significantly less in the lidocaine group (p=0.015). There was a significant difference between the two groups in the frequency of post-operative nausea/vomiting, and the number of patients who developed nausea/vomiting in the lidocaine group was significantly less than the group that did not receive lidocaine (28 patients in group 1, 3 patients in group 2, p=0.001).