İki boyutlu ısı denkleminin fractional step metodu ile çözümü
Solution of two dimensional heat equation by fractional step method
  1. Tez No: 747450
  2. Yazar: SÜLEYMAN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA ÇELİKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Dört bölümden oluşan bu tezin birinci bölümünde Fractional Step metodu hakkında kısa bir bilgi verildi. Türevlere sonlu fark yaklaşımları, sonlu fark yöntemleri ve Von Neumann kararlılık yöntemi hakkında bilgiler verildi. İkinci bölümünde tezde ele alınan 2 model problem ve bu problemlerin sayısal çözümlerini bulmak için literatürde kullanılan yöntemler verildi. İki boyutlu ısı denklemi için Fractional Step metodu verildi. Ayrıca von Neumann kararlılık analizi yöntemi kullanılarak metodun kararlılığı incelendi. Üçüncü bölümde Fractional Step metodu kullanılarak model problemlerin sayısal çözümleri hesaplandı. Hesaplanan sayısal çözümler, tam çözümlerle tablolar ve grafikler verilerek karşılaştırıldı. Dördüncü bölüm de ise sonuç ve tartışma kısmı verildi.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis, which consists of four chapters, a brief information about the Fractional Step method is given. İnformation about finite difference approaches to derivatives, finite difference methods and Von Neumann stability method is given. In the second chapter, 2 model problems discussed in the thesis and the methods used in the literature to find numerical solutions of these problems are given. Fractional Step aproximations of the two dimensional heat equations are given. In addition, the stability of the method was examined using the von Neumann stability analysis method. In the third chapter, numerical solutions of the model problems were calculated using the Fractional Step method. Calculated numerical solutions were compared with exact solutions by giving tables and graphs. In the fourt chapter, the conclusion and discussion part is given.