Fibromiyalji sendromlu bireylerde çocukluk çağı travmalarının hastalık şiddeti üzerine etkisi
The effect of childhood traumas on disease severity in individuals with fibromyalgia syndrome
  1. Tez No: 747522
  2. Yazar: HAVVA NUR KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOPUZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışma ile fibromiyalji tanılı bireylerde çocukluk çağı travmalarının yaygınlığı ile hastalık şiddeti ve anksiyete bozukluğu, depresyon gibi stres belirtileri arasındaki ilişkinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniğine başvuran ve dahil edilme kriterlerini sağlayan 130 kişi katıldı. Sosyodemografik Veri Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği(CTQ-28), Yeniden Gözden Geçirilmiş Fibromiyalji Etki Anketi (Revised Fibromyalgia Impact Questionnaire/ RFIQ) ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (Hospital Anxiety and Depression Scale/HADS) kullanılarak veri toplandı. Verilerin analizi için katılımcılar RFIQ anketinden aldıkları toplam puana göre fibromiyaljiden hafif düzeyde etkilenenler (grup I) ve fibromiyaljiden ileri düzeyde etkilenenler (grup II) şeklinde ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the relationship between the prevalence of childhood traumas and the severity of the disease and stress symptoms such as anxiety disorder and depression in individuals diagnosed with fibromyalgia. Material and methods: 130 people who applied to the Physical Therapy and Rehabilitation Polyclinic and met the inclusion criteria participated in our study. Data were collected using the Sociodemographic Data Form, the Childhood Trauma Scale (CTQ-28), the Revised Fibromyalgia Impact Questionnaire (RFIQ), and the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS). For the analysis of the data, the participants were divided into 2 groups as mildly affected by fibromyalgia (group I) and severely affected by fibromyalgia (group II) according to their total score from the Revised Fibromyalgia Impact Questionnaire.