Chilo iridescent virus (CIV) 118 L geninin bakülovirüs vektör sisteminde ifadesi ve antikor geliştirilmesi
Expression of Chilo iridescent virus (CIV) gene of 188 L in baculovirus expression vector system and development of antibody
  1. Tez No: 747525
  2. Yazar: SEVDE SEHER DABAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİHNİ DEMİRBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Chilo iridescent virus (CIV), Iridoviridae familyasına ait bir böcek virüsüdür. CIV, tarımda önemli zararlara neden olan çeşitli otçul böceklerde enfeksiyon oluşturduğu için ekolojik ve ekonomik öneme sahiptir. Şu ana kadar yapılan çalışmalar sonucunda, CIV yapısında 54 farklı protein olduğu tespit edilmiştir. Bu yapısal proteinlerden biri virüs replikasyon döngüsü için hayati öneme sahip olabilecek potansiyel zarf proteini olan 118L açık okuma zinciri tarafından kodlanmaktadır. 118L, tüm iridoviridlerde homologları olan bir gendir. Ancak CIV'de bu gen tarafından kodlanan proteinin fonksiyonu bilinmemektedir. 118L geninin fonksiyonun aydınlatılması için genin ifadesinin gerçekleştirilmesi ve hedef proteine karşı antikor geliştirilmesi önemli bir basamağı oluşturmaktadır. Bu tezde, polimeraz zincir reaksiyonu ile 118L geni virüs genomundan çoğaltıldıktan sonra gen ifade sistemlerinden biri olan bakülovirüs ekspresyon vektör sisteminde genin ifadesi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, saflaştırılan rekombinant protein kullanılarak antikor geliştirilmiştir. Sonuç olarak virüs yapı ve replikasyonunda 118L proteinin fonksiyonunun aydınlatılmasında kullanılabilecek 118L proteini ve bu proteine karşı kullanılabilecek antikor başarıyla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chilo iridescent virus (CIV) is an insect virus belonging to the Iridoviridae family. CIV is of ecological and economic importance as it infects various herbivorous insects that cause significant damage in agriculture. As a result of the studies carried out so far, it has been determined that there are 54 different proteins in the CIV structure. One of these structural proteins is encoded by the 118L open reading frame (ORF), a potential envelope protein that could be vital to the virus replication cycle. 118L is a gene with homologs in all iridovirides. However, the function of the protein encoded by this gene in CIV is unknown. In order to elucidate the function of the 118L gene, the expression of the gene and the development of antibodies against the target protein constitute an important step. In this thesis, after the 118L gene was amplified from the virus genome by polymerase chain reaction, its gene was expressed in the baculovirus expression vector system, which is one of the gene expression systems. In addition, antibody development was achieved using the purified recombinant protein. As a result, the 118L protein that can be used to elucidate the function of the 118L protein in virus structure and replication and the antibody that can be used against this protein have been successfully obtained.