Pandemi döneminde uzaktan eğitimin ergenlerin fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlıklarına etkisi
The effect of distance education on physical activity and nutritional habits of adolescents during the pandemic period
- Tez No: 747524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMER GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Pandemide uygulanan kısıtlamalar nedeniyle, uzaktan eğitimin ergenlerin fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlıklarına etkisini belirlemektir. Gereç ve yöntem: Bu tanımlayıcı araştırma 01 Mayıs- 31 Ekim 2021 tarihleri arasında İstanbul'da bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 570 hemşirelik öğrencisi ile yürütüldü. Veriler: Kişisel Bilgi Formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, Beslenme-Egzersiz Davranış Ölçeği ile toplandı, yüzdelik dağılım, ortalama, Wilcoxon test, Mann Whitney U, Kruskal Wallies ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine the effect of distance education on physical activity and eating habits of adolescents due to the restrictions applied during the pandemic. Materials and Methods: This descriptive study was conducted between May 1st and October 31st, 2021 with 570 nursing students studying at a state university in Istanbul. Data: Collected with Personal Information Form, International Physical Activity Survey, Nutrition-Exercise Behavior Scale, evaluated using percentage distribution, mean, Wilcoxon test, Mann Whitney U, and Kruskal Wallies.