Güngör Güner belgeseli
  1. Tez No: 74754
  2. Yazar: NİGAR ÇAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SAYDAM UYSAL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Güngör Güner belgeseli temel olarak sanatçının hayat hikâyesini ele alıyor. Seramik sanatının genel bir tanımından sonra Güngör Hanım bu sanatı kendi sözleriyle tanımlıyor ve nasıl Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu 'na girdiğini anlatıyor. Okul yıllarını, öğrenciyken Almanya'da yaptığı, hayatında bir dönüm noktası olarak nitelendirdiği staj döneminden söz ettikten sonra devlet bursuyla Almanya'ya gidişinden bahsediyor. Almanya'da gittiği okullar birbirinden farklı konularda çok yönlü ve kapsamlı bir eğitim almasını sağlamış Güngör Güner 'in. Araştırmacı kişiliği onu seramik sanatının hem sanat, hem zanaat, hem de mühendislik yanlarını içeren çoğu sanatçının almadığı eğitim almasını sağlamış. Ülkemiz koşullarında imkansız olan sağlam bir eğitimi var Güngör Hanım' m. Bu eğitimin bir devamı olarak hayatta meslek olarak hocalığı seçmiş olması fakültemiz için büyük bir şans. Kendisi Anadolu'nun birçok yöresini gezmiş, artık tarihe karışmış olan ilkel çömlekçilik tekniklerini inceleyip bir kitap yazmış. Bu kitabın da yayınlamak için on yıl beklemesi ülkemizde geleneksel değerlere duyulan ilginin azlığı ile doğru orantılı. Ama Güngör Güner 'in sloganı kendi sözleriyle“geleneği yadsımadan geleceğe ve yeniliğe açık olmaktır”.
Özet (Çeviri)
The“Güngör Güner documentary”project is mainly about the artist's life story. At the beginning of our film, there is a general definition of ceramics as an art form, followed by Güngör Güner' s own definitions. Ms. Güner then tells us how she got into the National School of the Applied Arts, and the years she spent at this school as a student. Her stay in Germany for practical work marked a turning point of her life. She lived with a family in Besigheim and learned a lot from them and with her useful experiences she applied for a scholarship in Germany. She got the scholarship and had been a student in different places in Germany (Selb, Berlin, etc.) and had a solid education in arts, crafts and engineering which is exceptional in Turkey. After a long, challenging term of studies, she chose to become a professor. This choice is very lucky for our Faculty of Fine Arts. Her interest in research led her into travelling around Anatolia, doing research about“Primitive Pottery in Anatolia”which later become a book. She waited for ten years to publish the book, but in our country unfortunately traditional arts are not favoured enough. However, Güngör Güner 's motto is“To be open to the future and new art forms without rejecting the tradition”.