Çağdaş bir seramik sanatçısı: Güngör Güner
- Tez No: 41310
- Danışmanlar: DOÇ. SEVİM ÇİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Güngör Güner, sanatındaki dikkat çekici formasyonu, 1962 yılından bu yana süregelen çok yönlü, yoğun araştırmaları ve uygulamalarıyla tanınmaktadır. Seramik sanatının Anadolu'daki geçmişini, Türkiye çapında 44 il, kasaba ve köyde yaptığı incelemeler sonucu gerçekleştirdiği,“Anadolu'da Yaşamakta Olan İlkel Çömlekçilik”isimli araştırmasında toplamıştır. Bu araştırma, Güner' in sanatına kaynak oluşturmuş, geleneksel formlar, teknikler, bezeme biçimleri, onun eserlerinde çağdaş yorumlara ulaşmıştır. Sanatçı, yapıtlarını oluştururken çömlekçi çarkını çıkış noktası olarak kullanmakta, işlevsel amaçlı kaplardan, seramik heykellere kadar hemen hemen tüm eserlerini burada gerçekleştirmektedir. Güner' in eserlerinin oluşmasında yararlandığı bir başka kaynak da, dış ülkelerde öğrendiği teknikler ve yabancı kültürlerle olan ilişkilerinden doğmaktadır. Sanatçı böylece, hem kendi sanatım zenginleştirmekte, hem de seramik sanatıyla ilgilenenlere örnek oluşturmakta, onlara yeni teknikler, düşünceler taşımaktadır. Bu bakımdan Güngör Güner'in eserlerini ve yazılarını dikkatle incelemek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Güngör GUNER has been known by her very outstanding career specific research and practises in her artistic life have continued since 1962. She collect all experiences and researces within the book titled“ The Living Primitive Pottery in Anatolia”including the history and the improving process of ceramic art in this region. It can't be denied that this research has made great contribution to her artistic life. However the conventional forms, techniques and styles of ornaments have been reached to a contemporary interpretation by means of her works., While artist was creating with her works, pottery' s paddle wheel was used as a starting point. Hence she realized her works here, from multi-function purposed pots to statues which were produced from ceramic. Because of the fact that GUNER has kept abreast of new technics that she learnt in foreign countries, innovations and different cultural relations has taken the advantages of them to take from her creations so far. Thus the artist has improved both her' artistic career and carried out new techniques and ideas to those who are interested in the ceramic art. Within that framework, it is necessary to examine Güngör GUNER1 s works and articles as well.