Alkol kullanım bozukluğu olan erkek hastalarda depresyon, anksiyete, aleksitimi düzeyinin cinsel işlev ve doyum üzerine olan etkisi ve sağlıklı gönüllüler ile kıyaslanması
The effect of depression, anxiety, alexitimia level on sexual function and satisfaction in male patients with alcohol use disorder and comparison with healthy volunteers
- Tez No: 747684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ÖZDEMİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı alkol kullanım bozukluğu olan erkek hastalarda, depresyonun, anksiyete düzeyinin, aleksitiminin, cinsel işlev bozukluğu ve cinsel doyum üzerine olan etkisi ve sağlıklı gönüllüler ile karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmanın örneklemi; AMATEM polikliniğine başvuran hastalardan DSM-5'e göre Alkol Bağımlılığı tanısı alan 52 adet Alkol Kullanım Bozukluğu (AKB) hastası, ve yaş açısından eşleştirilmiş 52 adet sağlıklı kontrolden oluşmaktadır. Kişisel veri formu, SCID-1 testi, Alkol Bağımlılığı Şiddedi Ölçeği, Beck Ankisyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği, Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği ve Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24.0 paket programından yararlanılmıştır. Verilerin normal dağılıp dağılmadığı Kolmogrov-Smirnoff testi ile öğrenilmiştir. Ki kare testi ile, Mann Whitney U tesi, bağımsız gruplarda T testi ile, ANOVA testi uygulanmıştır. Bulgular: Yaş, gelir düzeyi, yaşadığı yer ve yetiştiği yer değişkenlerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı anlaşılmıştır. AKB grubundaki katılımcıların %23,1'inin alkol kullanmaya başlama yaşı 15'in altındadır. AKB grubun depresyon, anksiyete ve aleksitimi düzeyinin kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı farkla daha yüksek olduğu görülmüştür. Hafif düzeyde alkol bağımlısı olan grubun şiddetli düzeyde alkol bağımlısı olan gruba göre aleksitimi düzeyinin düşük olduğu görülmüştür; bu da alkol bağımlılığı düzeyi arttıkça aleksitimi düzeyinin arttığını göstermektedir. Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği ve Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği puanına göre AKB olan grubun cinsel disfonksiyon düzeyinin, sağlıklı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı farkla daha yüksek olduğu görülmüştür. Alkol bağımlılığı şiddeti arttıkça cinsel disfonksiyon düzeylerinin de arttığı görülmüştür. Alkol bağımlısı grubundaki katılımcıların Toronto Aleksitimi Ölçeği puanı ile Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği toplam puanı arasında ve Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği puanı arasında anlamlı bir korelasyon bulunamamıştır. AKB grubundaki bireylerin depresyon düzeyleri arttıkça cinsel disfonksiyon düzeyi anlamlı farkla artmıştır. AKB grubundaki bireylerin anksiyete düzeyleri arttıkça cinsel disfonksiyon düzeylerinin de arttığı bulunmuştur. AKB olan grupta yaşta bir puanlık artış Golombock Rust Ölçeğinde 0.26 katlık artışa, anksiyete düzeyinde bir puanlık artış ise Golombock Rust Ölçeğinde 0.4 katlık artışa neden olmaktadır. Yine AKB olan grupta Alkol Bağımlılığı Şiddeti Ölçeğinde bir puanlık artış Arizona Cinsel yaşantılar Ölçeğinde 0.37 puanlık artışa neden olmaktadır. Sağlıklı kontrol grubunda ise Toronto Aleksitimi Ölçeğinde bir puanlık artış, Golombok Rust Ölçeğinde 0.31 katlık artışa, Beck Depresyon Ölçeğindeki bir puanlık artış ise 0.36 katlık artışa neden olmaktadır. Yine sağlıklı kontrol grubunda Toronto Aleksitimi Ölçeğindeki bir puanlık arış Arizona Cinsel Yaşantılar ölçeğinde 0.28 puanlık artışa neden olmaktadır. Sonuç: Depresif ve kaygılı ruh hali, aleksitimi, alkol kullanımı ve diğer madde kullanımı, cinsel risk davranışının önemli belirleyicileridir. Özellikle AKB olan bireylere uyarlanmış etkili önleme stratejileri geliştirmek ve hedeflemek için bu koşullara yol açan psikososyal ve bağlamsal faktörler hakkında bilgiye ihtiyaç vardır. Literatürde AKB'nin cinsel işlev etkisi üzerinde yapılmış çalışmalar bulunmaktadır ve kullanılan alkolün cinsel işlevi doz bağımlı bozduğu bilinmektedir. Çalışmamız AKB olan erkek hastalarda depresyon anksiyete ve aleksitiminin cinsel işlev ve doyum üzerine olan etkisini ve sağlıklı gönüllülerle kıyaslanmasını multifaktöriyel olarak inceleyen ve alkol bağımlılığı şiddeti ile inceleyen bilinen ilk çalışmadır. Ülkemizde bu konuda yapılan ilk çalışma olması sebebi ile literatüre önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to compare the effects of depression, anxiety level, alexithymia on sexual dysfunction and sexual satisfaction in male patients with alcohol dependence and comparison with healthy volunteers. Materials and Methods: The sample of this study; It consisted of 52 patients with Alcohol Addiction, who were diagnosed with alcohol use disorder according to DSM-5, among the patients who applied to the AMATEM outpatient clinic, and 52 healthy controls whose age was matched. Personal data form, SCID-1 test, Severity Of Alcohol Dependance Questionnaire, Beck Anxiety Scale, Beck Depression Scale, Toronto Alexithymia Scale, Arizona Sexual Experience Scale and Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale were applied. SPSS 24.0 package program was used in the analysis of the data. It was learned by the Kolmogrov-Smirnoff test that the data were normally distributed. Chi-square test, T test, Mann Whitney U test and ANOVA test were applied in independent groups. Results: There was no statistically significant difference between the groups in terms of age, income level, place of residence and place of education. 23.1% of the participants in the alcohol addicted group are below the age of 15 to start using alcohol. It was observed that the depression, anxiety and alexithymia levels of the alcohol-dependent group were statistically significantly higher than the control group. It was observed that the level of alexithymia in the group with mild alcohol dependence was lower than the group with severe alcohol dependence; This shows that as the level of alcohol dependence increases, the level of alexithymia increases. According to Arizona Sexual Experiences Scale and Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale scores, the sexual dysfunction level of the alcohol-dependent group was statistically significantly higher than the healthy control group; that is, the level of sexual dysfunction was higher in the alcohol-dependent group. It was observed that as the severity of alcohol dependence increased, sexual dysfunction levels also increased. No significant correlation was found between the Toronto Alexithymia Scale score and the Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale total score and the Arizona Sexual Experiences Scale score of the participants in the alcohol addicted group. As the depression levels of alcohol-dependent individuals increased, the level of sexual dysfunction increased significantly. It was found that as the anxiety levels of alcohol addicted individuals increased, their sexual dysfunction levels also increased. In the Alcohol addicted individuvals one point increase in the age leads to 0.26 times increase in Golombock-Rust Scale, increase in the anxiety levels by one point leads to 0.4 times increase in Golombock-Rust Scale. Also in alcohol addicted group one point increase in Severty Of Alcohol Dependance Questionnaire Scale leads to 0.37 point increase in Arizona Sexual Experiances scale. In healthy individuvals one point increase in Toronto Alexythymia Scale leads to 0.31 times increase in Golombock Rust Scale, also one point increase in Beck Depression Scale leads to 0.36 times increase in Golombock Rust Scale. Also in healthy individuvals one point increase in Toronto Alexhythimia Scale leads to 0.28 times increase in Arizona Sexual Experiances Scale Conclusion: Depressed and anxious mood, alexithymia, alcohol use and other substance use are important determinants of sexual risk behavior. Knowledge of the psychosocial and contextual factors that lead to these conditions is needed to develop and target effective prevention strategies specifically tailored to alcohol-dependent individuals. Effect of alcohol on sexual function has been studied and alcohol has shown to be decreasing sexual function in a dose dependent fashion. Our study is first known study to compare the effects of alcohol on depression, anxiety level, alexithymia, sexual dysfunction and sexual satisfaction in male patients with healty controls in multifactorial manner. This is the first study in this context in Turkey and will make important contributions to literature.