Ankilozan spondilit hastalarında iş verimliliği, hastalık maliyeti ve ilişkili faktörler
Work outcomes and cost of illness in patients with ankylosing spondylitis: Contrubuting factors
  1. Tez No: 747696
  2. Yazar: MİNE AYDAN CENBEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
AS primer olarak aksiyel iskeleti etkiler ve aksiyel, artiküler ve ekstraartiküler belirtiler, işlevsellikte bozulmaya ve hastanın sağlıkla ilgili yaşam kalitesinde azalmaya neden olabilir. AS erken yaşlarda başladığı ve işten alıkoyma ve iş üretkenliği kaybı ile ilgili önemli problemlere neden olduğu için ömür boyu ekonomik yükü fazladır. Çalışan AS hastalarında, hastalığın iş verimliliği, iş instabilitesi ve işe devamsızlık üzerindeki etkisi sınırlı olarak incelenmiştir. Bazı çalışmalarda iş ile ilgili ölçütlere etki eden faktörler incelenmiştir. Günümüze kadar bu faktörlerden hangisinin iş ölçütleri sonuçları üzerinde etkisi olduğu hakkında fikir birliği yoktur. Bu çalışmada AS hastalarında klinik ve iş ile ilgili faktörlerin iş verimliliğinin azalması ve işe devamsızlık üzerindeki etkisi; hastalığın ve iş ile ilgili sonuç ölçütlerinin ülke ekonomisine maliyetinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon-Romatoloji polikliniğine başvuran Modifiye New York kriterlerine göre AS tanısı almış 100 hasta dahil edildi. Hastaların klinik, sosyodemografik ve çalışma özellikleri kaydedildi. AS hastalık aktivitesi BASDAI ve ASDAS-CRP ölçeği ile, fonksiyonel kapasite BASFI ölçütü ile, spinal ve kalça mobilitesi BASMI ölçütü ile, yaşam kalitesi ASQoL indeksi ile değerlendirildi. İş ile ilgili ölçütlerin değerlendirilmesi için WPAI-SpA ve AS-WIS kullanıldı. Maliyet değerlendirmesinde direkt ve indirekt maliyetler hesaplandı. Çalışmada elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için SAS 9.4 programı kullanılmıştır. Çalışmanın tamamında anlamlılık düzeyi olarak 0.05 değeri kabul edilmiştir. Çalışmamızda ortalama absenteeism %7.4, presentesism %33.8 ve toplam iş üretkenliği kaybı %38.6, günlük aktivitelerde bozulma %31.8 saptanmıştır. Bu ölçütler BASDAI≥4 grubunda BASDAI
Özet (Çeviri)
AS primarily affects the axial skeleton and axial, articular, and extra-articular manifestations can result in impairment of functionality and reduction in the patient's health-related quality of life. AS begins at an early age and causes significant problems with work retention and work productivity, so it has a high lifetime economic burden. The impact of illness on work productivity, work instability and work disability in working AS patients has been limitedly studied. In some studies, factors affecting work outcomes examined. To date, there is no consensus on which of these factors has an impact on work outcomes. In this study, it is aimed to examine the effect of clinical and work-related factors on decreased work productivity, work disability and the cost of the disease to the country's economy in AS patients. The study included 100 patients diagnosed with AS according to the modified New York criteria, who applied to the Physical Medicine and Rehabilitation- Rheumatology outpatient clinic of Akdeniz University Medical Faculty Hospital. The clinical, sociodemographic and work characteristics of the patients were recorded. Disease activity was evaluated with the BASDAI and ASDAS-CRP scale. Functional capacity was evaluated with the BASFI scale. Spinal and hip mobility were evaluated with the BASMI scale, and quality of life was evaluated with the ASQoL index. WPAI-SpA and AS-WIS were used to evaluate work outcomes. In cost evaluation, direct and indirect costs were calculated. The SAS 9.4 program was used for the statistical analysis of the data obtained in the study. A value of 0.05 was accepted as the level of significance in the entire study. In our study, average absenteeism was 7.4%, presentesism was 33.8%, overall work productivity loss was 38.6%, and daily activity impairment was 31.8%. Absenteeism, presenteeism, overall work productivity loss and daily activity impairment were found to be significantly higher in the BASDAI≥4 group than in the BASDAI