Uzun süreli nükleos(T)id analogu kullanan kronik b hepatitli hastalarda tedavinin kesilmesinden sonra tekrar tedavi başlama gerekliliği ile ilişkili parametreler
Parameters related to the need to re-start after treatment in patients with chronic B hepatitis using LONG-TERM nuclos(T)id analogue
  1. Tez No: 747710
  2. Yazar: HANEFİ SEFA KILIÇKAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmada, tek bir gösterge yerine hastalara ait hem tedavi başlangıcı hem ilaç kesildiği andaki farklı göstergeleri bir arada değerlendirerek tekrar tedaviye başlama gerekliliğiyle ilişkili parametreleri bulmak ve bunlardan bir indeks geliştirmek amaçlanmıştır. Buna göre tedavisi kesilmemesi gereken hastaların seçilebilmesi sağlanacaktır. Yöntem: Hastane kayıtlarından Hepatit B tanılı hastaların laboratuvar değerleri ve demografik özelliklerinden yararlanılarak yürüttüğümüz bu çalışma tanımlayıcı tiptedir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Kliniği Hepatoloji Polikliniği'nde HBV nedeniyle ilaç başlanıp sonrasında sonlanma parametrelerine göre tedavisi kesilen ve hastane kayıtlarında elektronik hasta dosyası verilerine ulaşılan 49 hasta dahil edilmiştir. Bulgular: Geriye dönük kayıtlar incelenerek yaptığımız çalışmamızda ilaç kesilmesinden sonraki 3 yıllık süre boyunca hastaların 38'inde (%77,6) nüks görülmüştür. Tedavi sonrasında kalıcı yanıt gelişen hastalarla nüks gelişen hastalar karşılaştırıldığında tedavi sonrası HbsAg pozitif seyreden hastalarda tedavi kesiminden sonraki süreçte HbsAg negatifleşenlere göre daha sık nüks görülmüştür (p=0,002).
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to find the parameters related to the necessity of retreatment by evaluating the different indicators of the patients, both at the start of treatment and at the time of treatment withdrawal, instead of a single indicator, and to develop an index from them. Accordingly, it will be ensured that patients whose treatment should not be withdraw can be selected. Method: This study, which we conducted by using the laboratory values and demographic characteristics of patients diagnosed with hepatitis B from hospital records, is descriptive. 49 patients were included in the Ege University Faculty of Medicine, Gastroenterology Clinic Hepatology Outpatient Clinic for HBV whose medication was started and then discontinued according to the discontinuation parameters, and electronic patient file data were accessed in hospital records. Results: In our study, which we conducted by examining the retrospective records, recurrence was observed in 38 (77.6%) of the patients during the 3-year period after drug discontinuation. When patients who developed a permanent response after treatment and patients who developed relapse were compared, patients with HbsAg positive after treatment had more frequent recurrences than those who became negative for HbsAg after treatment discontinuation (p 0.002).