Kardan mili mafsal açılarının tork ve titreşim üzerine etkisi
Effect of cardan shaft joint angles on torque and vibration
  1. Tez No: 747760
  2. Yazar: ALİCAN BİBEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERAFETTİN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
1973 yılındaki dünya petrol krizinden sonra Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Ülkeleri ve Japonya enerji verimi ve enerji tasarrufu üzerine yoğunlaşmışlar ve taşıtlardan kaynaklanan enerji kayıplarının azaltılabilmesi için çalışmalar yapmışlardır. Ülkemizde ise enerji tasarrufu sağlayabilmek için genellikle taşıtın motoru üzerinde durulmaktadır. Alternatif enerji kaynakları ile biyodizel vb. alternatif yakıtların denendiği birçok çalışma yapıldığı halde motordan alınan enerjinin güç aktarma organlarından lastiğe ve zemine iletildiği mekanizmalardaki enerji kayıpları üzerine fazla bir çalışmaya rastlanmamaktadır. Üniversal mafsalın en önemli özelliği döndüren milden döndürülen mile hareketi iletmesidir. Ancak bu iletim sırasında iki mil arasında hız farklılıkları meydana gelir. Hızlar arasındaki bu farklılık miller arasındaki açıya bağlıdır. Bu çalışmada, günümüzde arkadan itişli taşıtlarda kullanılan güç aktarma organlarından biri olan kardan millerinin farklı mafsal açılarının, milin ilettiği torkun değişimine ve meydana gelen titreşimlerin üzerine etkisi araştırılmıştır. Sırasıyla 0⁰, 5⁰, 10⁰ ve 15⁰ mafsal açılarında testler yapılarak tork ve titreşim verileri alınmıştır. Denemeler her bir açı değerinde 5 farklı devirde 4 tekerrür olarak gerçekleştirilmiştir. Ulaşılan veriler ışığında mafsal açılarının tork üzerinde herhangi bir etkisi gözlemlenmemiştir. Ancak kardan mili mafsal açı değişimlerinin titreşim üzerinde etkisi olduğu belirlenmiştir. Mafsal açısı 0⁰'den 15⁰'ye kadar kademeli olarak artırıldıkça, titreşim değerleri de artmıştır.
Özet (Çeviri)
After the world oil crisis in 1973, the United States, European countries and Japan focused on energy efficiency and energy savings and worked to reduce energy losses from vehicles. In our country, it is often focused on the vehicle's engine to save energy. Biodiesel with alternative energy sources, etc. although several studies have been conducted, it is not found to be much work on the energy losses in mechanisms in which energy from the engine is transmitted from the powertrain to the tire and the ground. The most important feature of the universal joint is that it transmits movement from the rotating shaft to the driven shaft. However, during this transmission, speed differences occur between the two shafts. This difference between speeds depends on the angle between the shafts. In this study, the different articulation angles of the cardan shafts, which are one of the driveline used in rear-wheel drive vehicles today, have been investigated for the change in torque transmitted by the shaft and the effects of vibrations occurring. Torque and vibration data are obtained by performing tests at the angles of the 0⁰, 5⁰, 10⁰ and 15⁰ joints respectively. The tests were carried out as 4 iterations at 5 different speeds at each angle value. In light of the data reached, the joint angles have no effect on the torque. However, it has been determined that the variations in the prop shaft joint angle have an effect on vibration. As the joint angle is gradually increased from 0⁰ to 15⁰, vibration values have increased.