Kabalı köyündeki meyvecilik projesinin bir kırsal kalkınma modeli olarak uygulanabilirliğinin araştırılması
Investigation of the feasibility of the orcharding project in the Kabalı village as a rural development model
  1. Tez No: 747844
  2. Yazar: İSMAİL AVŞAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Türkiye, dört mevsimin yaşandığı verimli toprakları, temiz akarsuları ve genç nüfusu gibi değerli kaynakları ile tarım sektörünü lokomotif sektör haline getirecek potansiyele sahiptir. Bu potansiyelin değerlendirilmesinde kırsal kalkınma kavramı öne çıkmaktadır. Kırsal kalkınma stratejilerinin temel amacı, geri kalmışlıkla mücadele etmek ve az gelişmiş kırsal toplulukların tarımsal alanları, ekonomik ve sosyal yaşamlarını iyileştirerek mevcut kaynaklardan daha uygun şekilde yararlanmalarını sağlamaktır. Kırsal kalkınmanın temel amacı, Köy-kent çelişkisini ortadan kaldırarak bu iki toplumsal yapı arasındaki gelişmişlik farkını azaltmaktır. Bu çalışma ile Yozgat İli Kadışehri İlçesinin Kabalı Köyünde uygulanan çiftçi–devlet-özel sektörü bir araya getiren entegre meyvecilik projesinin kırsal kalkınma açısından uygunluğunun ve Türkiye'de yaygınlaştırılabilme olanağının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu değerlendirmenin yapılması için Kabalı köyündeki projeye dâhil olan üreticilere ve kontrol grubu olarak kabul edilen Örencik ve Yangı çevre köylerinde projeye dâhil olmayan üreticilere yönelik anket çalışması yapılmıştır. Projenin yarattığı sosyal ve ekonomik değişiklikler analiz edilmiştir. SWOT analizi yapılarak uygulanabilirliği değerlendirilmiştir. Kabalı projesi bölgede yaklaşık 400 kişiye istihdam olanağı sağlamıştır. Bölgede projenin işletmeciliğini üstlenen firmanın 2021 yılında ödediği kira bedeli 2.160.120 TL'dir. Bu tutar Kabalı projesinde yer alan arazi sahiplerine ödenmiştir. Bu dev bahçede yaklaşık 20.000 ton meyve üretimi yapılarak bölge ekonomisine önemli bir katkı sağlanmaktadır. Sonuç olarak proje alanı olan Kabalı köyünde, kontrol grubu köylerindeki üreticilere göre 4,4 katlık bir gelir avantajı ortaya çıkmıştır. Kabalı köyü üreticileri gelirinin %75,16'sını projeden işçilik geliri oluşturmaktadır. Kabalı ve benzer projeler, ülke tarım politikaları çerçevesinde hayata geçirilerek ülke ekonomisine önemli katkılar sağlanabilir. Proje bu haliyle Türkiye'nin her yerinde, her şartta ve her ürün deseninde uygulanma kabiliyetine sahip değildir. Ancak Kabalı projesinin ülke genelinde yayınlaştırılması için çeşitlendirilebilir. Bu çeşitlendirme yapılırken istihdam yaratma olanakları göz önünde bulundurulmalıdır. Meyve bahçesi gibi yoğun iş gücü gerektiren iş kolları seçilmelidir. Bu ve benzeri projeler yaygınlaştırılarak üretim ve istihdam olanakları artırılabilir.
Özet (Çeviri)
Turkey has the potential to make the agricultural sector the locomotive sector in Turkey, with its valuable resources such as fertile lands where four seasons are experienced, clean streams and young populationIn the evaluation of this potential, the concept of rural development comes to the fore.The main purpose of realizing rural development is to ensure that communities that can be recovered and nurtured can benefit from wider production where they can improve their economic and economic viability.The main goal of rural development is to reduce the development differences between these two social structures by eliminating the village-urban contradiction.With this study, it is aimed to evaluate the suitability of the integrated fruit growing project, which brings together the farmer-state-private sector, implemented in Kabalı Village of Kadışehri District of Yozgat Province, in terms of rural development and the possibility of its dissemination in Turkey. In order to make this evaluation, a survey was conducted for the farmers in Kabalı village who were included in the project and the small ones who were accepted as the control group and who were not included in the project in Örencik and Yangı villages from the surrounding villages. The social and economic changes created by the project were analyzed. Its applicability was evaluated by performing a SWOT analysis. The Kabalı project has become a major business gateway with the employment of up to 400 people in the region.Only the rent paid by the enterprise in 2021, a large amount of 2,160,120 TL, is paid to the land owners in the Kabalı project. 20,000 tons of fruit is produced in this garden. Kabalı village earns 4.4 times more income than the control group. In addition, it has been determined that 75.16% of the income of Kabalı producers is labor income from the project.Great returns can be achieved through the multiplier effect by supporting Kabalı and similar projects within the framework of the country's agricultural policies. As such, the project does not have the ability to be implemented in all parts of Turkey, in all conditions and in every product pattern.However, the Kabalı project can be diversified so that it can be applied throughout the country. While making this diversification, employment opportunities should be taken into consideration.Business lines that require high labor, such as orchards, should be chosen. By implementing this and similar projects, it is possible to have the opportunity to create both production and employment.