Sezaryen sonrası vajinal doğum yapmak isteyen gebelerde perinatal anksiyete düzeyi ve doğum şekline etkisinin değerlendirilmesi
Investigation the level of perinatal anxiety in pregnant women who are considering vbac and to evaluate its effect on the mode of delivery
- Tez No: 747912
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve amaç: Sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD); daha önce sezaryen yoluyla doğum yapılması sonrası vajina yoluyla gerçekleşen doğumdur. Bu çalışmanın amacı; SSVD yapmayı düşünen gebelerde perinatal anksiyete düzeyinin araştırılması ve doğum şekline etkisinin değerlendirilmesidir. Yöntemler: Bu çalışma; tek merkezli, prospektif ve analitik bir araştırma olarak planlandı. 23 Şubat-17 Ağustos 2022 tarihleri arasında Google Formlar aracılığıyla ulaşılan ve SSVD yapmayı planlayan 18 yaş ve üzeri gebelerden çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayan 162 gebe ile gerçekleştirildi. Hasta Bilgi Formu ile gebelerin sosyodemografik, tıbbi ve obstetrik özellikleri sorgulandı. Perinatal anksiyete riskini değerlendirmede Perinatal Anksiyete Tarama Ölçeği (PATÖ) kullanıldı. Elde edilen verilerin SPSS 22 programı ile analiz edildi. p16 üzeri puan aldı. PATÖ puanı ≤ 16 olanlarda toplam gebelik sayısı daha yüksek bulundu (p=0,007).
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Vaginal delivery after cesarean section (VBAC) is a vaginal delivery after a previous cesarean delivery. The aim of this study was to investigate the level of perinatal anxiety in pregnant women who are considering VBAC and to evaluate its effect on the mode of delivery. Methods: This study was planned as a single-center, prospective and analytical study. It was conducted with 162 pregnant women aged 18 and above who were planning to do VBAC and met the inclusion criteria of the study, reached via Google Forms between February 22 and August 17, 2022. The sociodemographic, medical and obstetric characteristics of the pregnants were questioned with the questionnaire form created by us. Perinatal Anxiety Screening Scale (PASS-TR) was used to assess the risk of perinatal anxiety. The obtained data were analyzed with SPSS 22 program. P17 on PASS-TR. The total number of pregnancies was found to be higher in those with a PASS-TR score of ≤ 16 (p=0.007).