Aydın Özkan koleksiyonu'ndaki İslami sikkeler
Islamic coins in the Aydın Özkan collection
- Tez No: 747989
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA DEMİREL GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın konusu, Ankara Etnografya Müzesi'ne kayıtlı Koleksiyoner Aydın Özkan'ın sikke koleksiyonunda bulunan Türk-İslam sikkelerinin belgelenmesidir. Aydın Özkan'ın koleksiyonunda Grek, Roma, Bizans, Sasani, Osmanlı, Anadolu Selçuklu, Mardin Artukluları, Abbâsî, Eyyûbî, Kilikya Ermeni Krallığı, Antakya Prensliği, Lüzinyan Kıbrıs Krallığı, Kelt ve Olbia sikkelerinden oluşan toplam 1201 adet sikke bulunmaktadır. Çalışmada Mardin Artuklu, Anadolu Selçuklu, Osmanlı, Abbâsî, Eyyûbî ve anonim İslam sikkeleri olmak üzere toplam 211 adet İslami sikke, darp yılı esas alınarak, İslami sikke kataloglarından ve konuyla ilgili nümismatik kaynaklarından yararlanılarak kataloglanmış ve belgelenmiştir. Kataloglanan sikkeler fotoğraflanıp kendi ölçülerinde levhalar haline getirilmiştir. Çalışmada, İslami sikkeler hakkında yapılan araştırmalara ve benzer konularda ülkemizde gerçekleştirilecek çalışmalara kaynak oluşturmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the documentation of Turkish-Islamic coins in the coin collection of Aydın Özkan, a collector registered in the Ankara Ethnography Museum. Aydın Özkan's collection includes 1201 coins, consisting of Greek, Roman, Byzantine, Sassanid, Ottoman, Anatolian Seljuk, Artuqids of Mardin, Abbasid, Ayyubid, Armenian Kingdom of Cilicia, Principality of Antioch, Lusignan Kingdom of Cyprus, Celtic and Olbia. A total of 211 Islamic coins, includind Artuqid of Mardin, Anatolian Seljuk, Ottoman, Abbasid, Ayyubid and anonymous Islamic coins found in this study, were cataloged and documented based on the year of minting using Islamic coin catalogs and numismatic sources related to the subject. The cataloged coins were photographed and turned into plates of their size. The study it is aimed to create a basis for research on Islamic coins and studies to be carried out in our country on similar subjects.