Ergenlerin mizaç özellikleri ile COVID-19 fobisi ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between COVID-19 phobia and psychological resilience levels according to adolescents temperament features
- Tez No: 747990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı ergenlerin mizaç özellikleri, psikolojik sağlamlık düzeyleri ve Koronavirüs'e karşı oluşan fobi ile demografik özellikler arasında anlamlı bir farklılaşma olup olmadığını ortaya koymaktır. Aynı zamanda mizaç özellikleri, Koronavirüs-19 fobisi ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkilerin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır Gereç ve Yöntem: Araştırmada genel tarama modellerinden korelasyonel desen kullanılmıştır. Çalışma grubunu lise düzeyinde öğrenim göre 540 ergen oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Demografik Bilgi Formu”,“9 Tip Mizaç Ölçeği Ergen Formu”,“Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”ve“Koronavirüs-19 Fobisi Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizinde SPSS 25 programından yararlanılmış olup parametrik testlerden Bağımsız Grup T-Testi ve Anova testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada ergenlerin mizaç özellikleri ile cinsiyet, yaş, okul türü, sınıf düzeyi, anne öğrenim düzeyi, algılanan gelir düzeyi değişkenleri arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Ergenlerin %35 oranında orta düzeyin altında koronafobi gösterdiği ve Koronavirüs-19 fobisi ile cinsiyet, okul türü değişkenleri arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Ergenlerde psikolojik sağlamlık düzeyi ile sadece okul türü değişkeni arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Bazı mizaç tipleri ile psikolojik sağlamlık düzeyi ve Koronavirüs-19 fobisi arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Psikolojik sağlamlık düzeyi ile Koronavirüs-19 alt boyutlarından psikolojik fobi arasında ilişki bulunmaktadır. Sonuç: Bu araştırma 13-16 yaş arasında 540 ergenle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada DTM1, DTM2, DTM9 mizaç tiplerinin ergenlerin psikolojik sağlamlık düzeyini olumlu etkilediği, DTM2, DTM3, DTM6 mizaç tiplerinin Koronavirüs-19 fobi düzeyini olumsuz etkilediği görülmüştür. Bu mizaç tiplerine ait olumlu/olumsuz özelliklerin aile, okul aracılığıyla ortaya çıkarılması ve ergenlerin kendi özellikleri açısından farkındalık kazanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to reveal whether there is a significant differentiation between the temperament characteristics, psychological resilience levels and phobia of the adolescents against Coronavirüs-19 and demographic characteristics. At the same time, it is aimed to reveal the relationships between temperament characteristics, Coronavirüs-19 phobia and psychological resilience levels. Materials and Methods: Correlational design, one of the general scanning models, was used in the research. The study group consisted of 540 adolescents with high school education.“Demographic Information Form”,“9 Types Temperament Scale Adolescent Form”,“Child and Adolescent Psychological Resilience Scale”and“Coronavirus-19 Phobia Scale”were used to collect data. SPSS 25 program was used in data analysis and Independent Group T-Test and Anova test were used from parametric tests. Results: In the research findings, the temperament characteristics of the adolescents showed a significant difference gender, age, school type, grade level, maternal education level, perceived income level. It was observed that 35% of the adolescents showed coronaphobia below the moderate level and there was a significant difference between the Coronavirüs-19 phobia and the variables of gender, school type. There was a significant difference between the psychological resilience level of adolescents and only the school type variable. Significant relationships were found between some temperament types, psychological resilience, and Coronavirus-19 phobia. There is a relationship between the level of psychological resilience and psychological phobia, one of the sub-dimensions of Coronavirus-19. Conclusion: This research was conducted with 540 adolescents aged 13-16 years. In the study DTM1, DTM2, DTM9 temperament types affect the psychological resilience level of adolescents positively, DTM2, DTM3, DTM6 temperament types negatively affect the level of Coronavirus-19 phobia. It has been suggested that the positive/negative characteristics of these temperament types should be revealed through family and school, and that adolescents should be aware of their own characteristics.