Türkiye Cumhuriyeti'nin kültürel temsilini Ernest Mamboury şehir rehberleri üzerinden okumak: İstanbul 1925, Ankara 1934, İstanbul 1953 rehberleri
The cultural representation of the republic of Turkey through Ernest Mamboury city guides: İstanbul 1925, Ankara 1934, İstanbul 1953 guides
  1. Tez No: 748049
  2. Yazar: RANA DÖNMEZ KARAŞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ÖZEKE-TÖKMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Turizm, Architecture, Art History, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin kültürel temsiliyetinin ve mimari ve kültür ürünlerinin İstanbul ve Ankara şehir rehberlerine yansımaları bu çalışma kapsamında incelenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş sürecinden itibaren başkent Ankara modernleşmenin simgesidir. 1950 yıllarına kadar ekonomik, sosyal ve politik değişimlerin kültürel temsil süreçlerindeki motivasyon ve dinamiklerin anlaşılması ana değişme çizgisi olarak kurulmuştur. İstanbul; Roma, Bizans ve Osmanlı gelişim çizgisinde İmparatorluklar başkenti ve Türkiye Cumhuriyeti'nin toplumsal modernleşme çabalarının merkezidir. Çalışma aynı zamanda genelde kültürel temsil, özelde ise Mamboury şehir rehberleri ile mimari ve kentsel mekanın bir iletişim ortamı olarak irdelenmesinin yanı sıra ulusal kimliğin temsiliyetindeki rolü çerçevesinde ele alınmış, İstanbul ve Ankara şehir rehberlerinin karşılaştırılmasına dayanan bir incelemeyi içermektedir.
Özet (Çeviri)
The reflections of the cultural representation of the Republic of Turkey and its architectural and cultural products on Istanbul and Ankara city guides are examined within the scope of this study. Since the establishment of the Republic of Turkey, the capital Ankara has been the symbol of modernization. Understanding the motivation and dynamics in the cultural representation processes of economic, social and political changes until the 1950s was established as the main line of change. Istanbul; It is the capital of the empires along the lines of Roman, Byzantine and Ottoman development and the center of the social modernization efforts of the Republic of Turkey. At the same time, it includes an examination based on the comparison of Istanbul and Ankara city guides, which is handled within the framework of cultural representation in general, and architecture and urban space as a communication medium with Mamboury City Guides in particular, as well as its role in the representation of national identity.