Galaksimizdeki çubuk yapının incelenmesi
Investigation of the bar structure in our galaxy
  1. Tez No: 748182
  2. Yazar: ŞİVAN DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA YAZ GÖKÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İçinde bulunduğumuz Galaksi birçok yapıyı barındırmaktadır. Yarım asır önce bu yapılar keşfedilse de bunların nasıl oluştukları, nasıl evrimleştikleri ve yapısal parametreleri tam olarak bilinmemektedir. Galaksimizin yapısını ortaya koyabilmek için tüm bu yapıların iyi bir şekilde anlaşılması önemlidir. Galaktik çubuk da bu yapılardan biridir. Bu yapının, Galaksi'deki bükülme ve alevlenme gibi yapıların oluşumunda önemli rolü olduğu düşünülmüştür. Çubuk yapının çalışılması Galaksimizin oluşumu, evrimini anlamamız için önemlidir. Dolayısıyla doktora tezinde, toplam sönükleştirmenin maksimum olduğu Galaktik düzlemde uzak kaynakların gözlenebilmesini sağlayan yeni ve hassas kızılöte fotometrik verilerden (WISE, VVV ve UKIDSS) faydalanılmıştır. Tez çalışmasında kırmızı yığın yıldızlar kullanılarak Güneş'in Galaksi merkezine olan uzaklığı, çubuk yapının konum açısı, çubuğun yarı uzunluğu ve şişkin bölgenin yarı uzunluğu sırasıyla R0 = 8,0±0,5 kpc, φ = 39,4°±0,8°, rçubuk = 4,1±0,1 kpc ve rş.b. = 3,0±0,2 kpc olarak hesaplanmıştır. Ayrıca tezde çubuk yapıyla şişkin bölge aynı hizada bulunmuştur. Tezde bulunan sonuçlar daha hassas ve büyük verilerden elde edildiği için literatüre önemli bir katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Galaxy we live in contains many structures. Even if these structures were discovered half a century ago, how they were formed, how they evolve and their structural parameters are not well-known. To reveal the structure of our Galaxy, it is important to have a good understanding of all these structures. The Galactic bar is one of these structures. It was thought that the Galactic bar structure plays an important role in the formation of warping and flaring in the Galaxy. Investigating the bar structure is important for understanding of the formation and evolution of the Milky Way. Therefore, the PhD thesis is made use of the most recent and precise infrared photometric data (WISE, VVV, and UKIDSS) that allow us to observe distant sources in the Galactic plane, where the total extinction is maximum. In the thesis, the distance of the Sun from the center of the Galaxy using the red clump stars, the position angle of the bar structure, the half-length of the bar, half-length of the bulge are estimated R0 = 8.0±0.5 kpc, φ = 39.4°±0.8°, rbar = 4.1 ± 0.1 kpc, and rbulge = 3.0±0.2 kpc, respectively. Since the results found in the thesis were obtained using more accurate and big data, an important contribution has been made to the literature.