Galaksimizdeki serbest elektron dağılımı ve nötron yıldızlarının uzaklıkları
Free electron density in the galaxy and distances of neutron stars
- Tez No: 766413
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTSAL BOZKURT, DOÇ. DR. AŞKIN ANKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Galasideki plazma dağılımının, bir başka ifadeyle Galaksinin şeklinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Galaksimizi dışarıdan gözlemek mümkün olmadığı için, içeriden yapılan gözlemler ve bu gözlemlerden elde edilen verilerden yararlanarak Galaksimizin şekli hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Yıldızların konumlarından yola çıkarak veya Sefe değişkenleri yardımıyla Galaksinin şeklini belirlemek mümkündür. Galaksideki plazma dağılımının (HII bölgeleri ve süpernova kalıntıları) ve radyo pulsar uzaklıklarının bilinmesiyle de Galaksinin yapısı ve şekli hakkında bilgi sahibi olunabilir. Bunun için bu çalışmada, Galaksi'nin birinci çeyreğinde yer alan radyo pulsarlar için uzaklık-dağılım ölçüsü (DM) ilişkileri kurulmuştur. Bu ilişkiler kurululurken Galaksi dar katı açı aralıklarına bölünmüştür (4 derece galaktik boylam (l) ve 4 derece galaktik enlem (b)). İlişkiler kurulurken birinci çeyrekte gözlenmiş ve DM ölçümü yapılmış radyo pulsarlar ele alınmış ve belirli kritirler göz önünde bulundurulmuştur. Kurulan uzaklık-DM ilişkilerinden yararlanılarak bakış doğrultusundaki ortalama serbest elektron dağılımı belirlenmiştir. Bunun için her dar katı açı aralığı için ilişkiler grafiklerle gösterilmiş ve grafiklerin eğimlerinin tersleri alınmıştır. Grafiklerin eğimlerinin tersi bakış doğrultusundaki ortalama serbest elektron dağılımını vermektedir. Galaksi'nin birinci çeyreği Galaksi'nin merkezini de içerdiğinden, gerek kollarda gerek de merkezde yoğun plazma bölgeleri bulunmaktadır. Çalışmada ayrıca bu yoğun plazma bölgelerinin etkisi de tartışılmıştır. Literatürde DM kullanılarak oluşturulan çeşitli uzaklık hesaplama modelleri bulunmaktadır. Bu çalışmada belirlenen uzaklık verileri, literatürde kabul gören diğer DM'e bağlı uzaklık modellerinin sonuçlarıyla kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the distribution of plasma in the Galaxy, in other words, the shape of the Galaxy is intended to be determined. Since it is not possible to observe our Galaxy from the outside, we can have information about the shape of our Galaxy by making use of the observations made from the inside and the data obtained from these observations. It is possible to determine the shape of the Galaxy based on the positions of the stars or with the help of Cepheid variables. By knowing the distribution of plasma in the galaxy (HII regions and supernova remnants) and radio pulsar distances, information about the structure and shape of the Galaxy can be obtained. For this reason, distance-dispersion measure (DM) relationships are established for radio pulsars located in the first quadrant of the Galaxy. In establishing these relationships, the Galaxy is divided into narrow solid angle intervals (4 degrees of galactic longitude (l) and 4 degrees of galactic latitude (b)). While constructing distance–DM relations, observed radio pulsars in the first quadrant with measured DM values are used. Certain criteria are taken into account while establishing these relations. By using the established distance-DM relations, the average free electron density distribution in the line of sight was also determined. Since the first quadrant of the Galaxy also includes the center of the Galaxy, it contains dense plasma both in the arms and in the center. The effect of these dense plasma regions is also discussed in the study. There are various distance calculation models created using DM values of radio pulsars in the literature. In this study, the adopted distance data are compared with the results of the models in the literature.