Romantik ilişki yaşayan bireylerde yakınlık, tutku ve bağlılık ile duygusal zekâ arasındaki ilişkiler
The Relationships Between Intimacy, Passion, Commitment and Emotional Intelligence in Individuals in Romantic Relationships
- Tez No: 748185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmanın amacı, romantik ilişki yaşayan yetişkin bireylerde yakınlık, tutku ve bağlılık ile duygusal zekâ arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modeli ile, öz-bildirim anketleri kullanarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın yapıldığı dönemde Covid-19 pandemisi nedeniyle veriler elektronik ortamda toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2021 yılında İstanbul ilinde ikâmet eden evli çiftler ile romantik ilişki yaşayan bekârlar arasından kartopu yöntemiyle seçilmiş 300 yetişkin (150 kadın ve 150 erkek) oluşturmaktadır. Kullanılan veri toplama araçları; Kişisel Bilgi Formu, Yönetsel Duygusal Zekâ Envanteri ve Sternberg Üçgen Aşk Ölçeği'dir. Yapılan analizler sonucunda, katılımcıların toplam aşk puanları ve toplam duygusal zekâ puanları arasında düşük düzeyde, pozitif yönde anlamlı korelasyon bulunmuştur. Aşk alt boyutlarından bağlılık ve yakınlık ile toplam duygusal zekâ arasında da düşük düzeyli ve pozitif korelasyon saptanmıştır. Regresyon analizleri incelendiğinde, duygusal zekâ toplam puanlarının aşk toplam puanları üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu görülmüştür. Ayrıca duygusal zekâ toplam puanlarının yakınlık ve bağlılığı da yordadığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ilgili yazın temelinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationships between intimacy, passion and commitment and emotional intelligence in adult individuals who are romantically involved. The research was carried out with the relational screening model, using self-report questionnaires. During the study period, data were collected electronically due to the Covid-19 pandemic. The sample of the research consists of 300 adults (150 women and 150 men) selected by snowball method among married couples residing in Istanbul in 2021 and singles who are romantically involved. Data collection tools used; Personal Information Form, Managerial Emotional Intelligence Inventory, and Sternberg Triangle Love Scale. As a result of the analyzes, a low level, positive and significant correlation was found between the total love scores and the total emotional intelligence scores of the participants. A low-level and positive correlation was also found between the sub-dimensions of love, commitment and intimacy, and total emotional intelligence. When the regression analyzes were examined, it was seen that emotional intelligence total scores were a significant predictor of love total scores. In addition, emotional intelligence total scores were found to predict closeness and commitment.