Temel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin dijital yeterliklerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examining the digital competencies of teachers working in primary education institutions in terms of various variables
  1. Tez No: 748184
  2. Yazar: ESRA ÖZALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR REİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Teknolojinin günden güne hayatımızın merkezinde daha fazla yer bulması birçok sistemde olduğu gibi eğitim sisteminde de çeşitli değişimleri beraberinde getirmiştir. Eğitim kurumlarını ve devamında öğretmenleri etkileyen bu durum öğretmenlerin sahip olması gereken yeni becerileri ortaya koymaktadır. 21. yy. becerileri kapsamında öğretmenlerin sahip olması gereken becerilerin başında dijital yeterlikler gelmektedir. Bu bağlamda çalışmada temel eğitim kurumlarında (okul öncesi, ilkokul ve ortaokul) görev yapan öğretmenlerin dijital yeterlik düzeylerinin ne olduğu ve çeşitli değişkenlere göre dijital yeterliklerinin nasıl değişim gösterdiğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında nicel araştırma yöntemlerinden karşılaştırmalı analiz deseni benimsenmiş ve amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi kullanılmıştır.“Eğitimciler İçin Dijital Yeterlik Ölçme Aracı”nın kullanıldığı çalışmada, Rize ili Merkez ilçede görev yapan 428 öğretmenden veri toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel ve kestirimsel istatistik tekniklerine tabi tutulmuştur. Verilerin analizi sonucunda öğretmenlerin B1 (bütünleştirici) seviyesinde olduğu ve dijital yeterliklerinin yaşa, branşa, mesleki kıdeme ve eğitim düzeyine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, öğretmen eğitimi programları için öğretmenlerin dijital yeterlik bilgi ve becerilerini destekleyecek pratik uygulamalara yer verilmesinin etkili olabileceği, genç öğretmenlerin cesaretini ve bilgisini artırmayla beraber daha ileriki yaşlardaki öğretmenlerin ilgisini artırma adına eğitim programlarının ve seminerlerin düzenlenebileceği ve öğretmenlerin dijital yeterlik anlamında beklentilerini anlamak için nicel çalışmalarla beraber nitel çalışmalara da yer verilmesi gerektiği önerileri ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The fact that technology finds more and more places in the center of our lives day by day has brought along various changes in the education system as in many other systems. This situation, which affects educational institutions and subsequently teachers, reveals new skills that teachers should have. 21st century digital competence is at the forefront of the skills that teachers should have. In this context, it is aimed to reveal what the digital competence levels of teachers working in basic education institutions (pre-school, primary and secondary school) are and how their digital competences change according to various variables. For this purpose, the comparative analysis design, one of the quantitative research methods, was adopted and the maximum variation sampling method, one of the purposive sampling methods, was used. In the study, in which the“Digital Competence Measurement Tool for Educators”was used, data were collected from 428 teachers working in the central district of Rize. The obtained data were subjected to descriptive and predictive statistical techniques. As a result of the analysis of the data, it was determined that the teachers were at B1 (integrative) level and their digital competencies differed significantly according to age, branch, professional seniority and education level. As a result of the study, it was concluded that including practical applications that would support teachers' digital competence knowledge and skills for teacher education programs could be effective, training programs and seminars could be organized in order to increase the courage and knowledge of young teachers, as well as to increase the interest of older teachers, and with quantitative studies to understand teachers' expectations in terms of digital competence. In addition to this, it has been suggested that qualitative studies should also be included.