Design and implementation 5G antenna with double notch
Çift çentikli 5G anten tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 748195
  2. Yazar: SHAYMAA ALAULDDIN ABDULWAHHAB ALEZZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED AMIN AHMED SOLYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Zamanla, uzak iletişim çerçevelerinde kullanılacak ayrı çoklu antenlere yönelik yeni talep, artan bir ilgi ve ilgi kazanmıştır. Ultra Geniş Bant (UWB) antenler, azaltılmış hacim, basitlik, kolay üretim süreci ve entegre devreler (IC) ile entegrasyon gibi faydaları nedeniyle bu soruna yeni bir çözüm olarak sunulmaktadır. FCC, frekans aralığını (3.1 ila 10.6) GHz bir UWB olarak kullanılmayan bant olarak belirlemiştir. UWB spektrum antenleri, dikdörtgen, dereceli eliptik, kare, üçgen, dairesel, altıgen ve halka şekilleri dahil olmak üzere çeşitli şekillerde gelir. Bu tezin temel amacı, kullanılabilecek mükemmel bant genişliği ve kazancı olan iki kompakt anten oluşturmaktır. Çoğu kablosuz uygulamada. Önerilen antenler, Computer Simulation Technology'den Microwave Studio Simulation Tool (CST) kullanılarak oluşturuldu, incelendi ve simüle edildi. Çeşitli mühendislik faktörlerine dayalı olarak antenlerin faydalarını açıklamak için bir dizi parametrik çalışma kullanılmıştır. Bu tezde farklı spektrumları kapsayacak şekilde iki alternatif anten tasarımı (eliptik ve yarı dikdörtgen) simüle edilmiştir. Eliptik olarak sunulan Eliptik Yama UWB Anteni, bu antenin kare bir parçadan (16 x 12 mm 2) oluştuğunu gösterir. Tırtıklı üçlü şeridin özelliklerini elde etmek için, yayılan yama ve zeminden bir çift yarım daire delik açılır. sivil, askeri ve devlet kurumlarında hava durumu izleme vb. amaçlarla kullanılabileceği uygulamalar için çalışır. 3 ila 13 GHz bant genişliği ve 50 besleme hattı ile. Yarı Dikdörtgen Yama anteni, kare bir parçadan (16×12 mm2) oluştuğunu düşündürür. Üç çentikli bant özelliklerini elde etmek için, hem radyasyon yamasından hem de zeminden çift yarım daire bir yuva çizilir.
Özet (Çeviri)
Over time, the new demand for separate multiplicand antennas to be used in distant communication frameworks has gained increasing attention and interest. UltraWide Band (UWB) antennas are presented as a new solution to this problem because of their benefits, such as decreased volume, simplicity, simple fabrication process, and integration with integrated circuits (IC). The Federal Communications Commission (FCC) has designated the frequency range (3.1 to 10.6) GHz as a UWB, the unused band. UWB spectrum antennas come in various shapes: rectangular, graduated elliptical, square, triangular, circular, hexagonal, and ring. This thesis aims to create two compact antennas with excellent bandwidth and gain that can be used in most wireless applications. The proposed antennas were created, studied, and simulated using the Microwave Studio Simulation Tool (CST) from Computer Simulation Technology. A range of parametric studies has been used to explain the benefits of antennas based on various engineering factors. This thesis simulated two alternative antenna designs (elliptical and semi-rectangular) to span different spectra. Featured as an elliptical, Elliptic Patch UWB Antenna suggests this antenna consists of a square patch (16 x 12 mm 2). In order to achieve the features of the serrated triple strip, a double semicircle hole is drilled from the radiating patch and ground. The recommended antenna can work for applications that can be used in civil, military, and government organizations for weather monitoring, Etc. This antenna has a broad bandwidth from 3 to 13 GHz and 50 feed lines. The semi-rectangular Patch antenna comprises a (16×12 mm2) square patch. In order to achieve triple-notched band features, a dual semicircle slot is itched from both the radiation patch and the ground.