Design and optimization of mimo antenna for 5G applications
  1. Tez No: 711076
  2. Yazar: HATEM ALRAMLEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAEID KARAMZADEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kablosuz iletişimin hızlı gelişimi, yeni teknolojik işlevleri yerine getirebilen cihazlar için hiç bitmeyen artan talepleri karşılamaya yönelik sürekli bir ihtiyacı beraberinde getirmiştir. 5G'nin başlamasıyla, temel akıllı evlerden büyük ölçekli karasal telekomünikasyona kadar olası kablosuz uygulamaların artan potansiyeli geliyor. Bu, daha yüksek radyo frekansı ve MIMO teknol ojileri (çoklu girişli çoklu çıkış) gibi 5G'nin getirmeyi başardığı yeni özellikler sayesinde başarıldı. 5G'nin mevcut yeniliğinden yararlanan bu tez, 5G'de belirlenen gereksinimleri karşılayabilen dairesel polarizasyona sahip bir MIMO anteninin yapımına y öneliktir. Anten, göreli geçirgenliği 2.2 ve kayıp tanjantı 0.004 olan 3 mm kalınlığında bir RT/Duroid 5880 dielektrik alt tabaka kullanır. Antenin dört elemanı vardır ve 3.4 GHz yayılma bandı için tasarlanmıştır. Bu, en optimum sonuçları elde etmek için ç ok sayıda simülasyon ve CST yazılımı aracılığıyla sürekli optimizasyon yoluyla elde edilecektir. Antenin nihai sonucu, üç farklı şekilli yuvanın uygulanmasını içerir ve iyi bir kazanç sağlar
Özet (Çeviri)
The fast advancement of wireless communication has led with a constant need to satisfy the never-ending growing demands for devices that can perform new technological functions. With the inception of 5G comes a growing potentiality of possible wireless applications, from basic smart homes to large-scale terrestrial telecommunications. This was accomplished due to the new features that 5G managed to bring, such as higher radio frequency and MIMO technologies (multiple-input multiple-output). Taking advantage of 5G's current novelty, this thesis sets out for the construction of a MIMO antenna with circular polarization that is capable of matching the requirements set at 5G. The antenna utilizes a 3 mm thick RT/Duroid 5880 substrate dielectric that has 2.2 of a relative permittivity and 0.004 of a loss tangent. The antenna has four elements and is intended for propagation band of 3.4 GHz. This would be attained through numerous simulations and constant optimization through the CST software in order to achieve the most optimum results. The final outcome of the antenna includes the implementation of three different shaped slots and holds a good gain.