Silah hedef atama problemleri çözümünde yeni bir optimizasyon modeli
A new optimization model in solution of weapon target assignment problems
  1. Tez No: 748247
  2. Yazar: HİLAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH HOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Gelişen teknolojiler ile silah hedef atama problemleri için yeni yaklaşımlar oluşturularak en iyi sonuca ulaşılmaya çalışılmaktadır. Karar verme süreçleri bu süreçte büyük önem arz etmektedir. Silah atama problemlerinde çözüm yöntemleri; hedefin çeşidi ve miktarı, fırlatma yeri ve zamanı, isabet oranı, önleyici durum, angajman durumu gibi değişken kriterlere göre belirlenmektedir. Bu çalışmada, optimum silah atamalarını hesaplamak için bir doğrusal olmayan çok amaçlı bir optimizasyon modeli geliştirilerek belirlenen hedeflere en kısa sürede, en uygun füze sayısı ile verilecek zararın en fazla, varlıkların savunmasında ise verilecek kayıpların en az olmasını hedefleyen en iyi silah atamasının oluşturulması amaçlanmaktadır. Angajmanlar arası geçiş süreleri, güvenli mesafe, hedef mesafesine ve mühimmat tipine göre öldürücülük oranı parametrelerinin de çözüme katılarak, gerçek dünya problemine en yakın, en iyi çözümü ve uygulanabilir sonuçları veren, daha güvenilir sonuçların elde edildiği bir çözüm yönteminin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Çoklu amaç fonksiyonları, angajmanlar arasındaki süreyi bir gezgin satıcı problemine dönüştürerek normalize eden ve problemler birlikte optimize eden bir yöntem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advance of technology, new solutions to the issue of weapon target allocation are developed, and the best results are sought after. Processes for making decisions are crucial to this process. The type and amount of the target, the position and time of launch, the hit rate, the preventive situation, and the engagement status are all variables in the methodologies used to solve weapon allocation problems. The purpose of this study is to develop a non-linear multi-objective optimization model to determine the best weapon target assignments and to build the best weapon assignment that aims to minimize damage to the selected targets in the shortest amount of time, with the most appropriate number of missiles, and to minimize losses in the defense of assets. By including the characteristics of transition durations between engagements, safe distance, target distance and lethality rate according to the ammunition type, it is intended to produce a solution approach that offers the best, most applicable outcomes to the real-world situation. A method has been developed that normalizes the multi-objective functions by transforming the time between engagements into a traveling salesman problem and optimizes the problems together.