Mobil uygulamalarda etkileşimli arayüz tasarımı: Samsun Kent Müzesi uygulama örneği
Interactive interface design in mobile applications: Samsun City Museum application example
  1. Tez No: 748251
  2. Yazar: YUSUF AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK YAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnsanlık tarihinde teknoloji özellikle son birkaç yüzyıl içerisinde önemli bir yer tutmuştur. Günümüzde günlük hayatımızın hemen hemen her alanında teknoloji bizler için vazgeçilmez olmuştur. İnsanların ulusal ve uluslararası düzeyde birbirleriyle etkileşim ve iletişim ağını güçlendirmesini sağlayan akıllı telefonlar mobil teknolojinin önemli bir ürünü olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Firmaların veya kurumların daha geniş bir kitleye en iyi ürünü sunma rekabeti her zaman var olmaktadır. Rekabet ve hızla değişen günümüz dünyasında rakiplerinden bir adım öne çıkanlar kullanıcılarıyla en etkili ve doğru iletişimi sağlayabilenlerdir. Günümüz teknoloji dünyasında yeni medyanın gelişimiyle akıllı telefonlarla sosyal medya platformlarında etkili reklam çalışmaları yapılmakta ve çeşitli uygulamalar ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır. Uygulamalar; akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlar vasıtasıyla kullanıcılar arasında bir etkileşim meydana getirmektedir. İnsanlar arasındaki etkileşimin gerçekleştiği akıllı telefonlarda yeni trendler ve teknolojik yenilikler meydana gelmektedir. Bunlardan bazıları etkileşimli ortamlar yaratan kullanıcı deneyimi (UX), arayüz tasarımı (UI), sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisidir. Akıllı telefonlardaki uygulamalarda yer alan tipografik öğeler, hareketli medya unsurları ve bütün görsellerin, sanal gerçeklik teknolojisiyle etkili bir biçimde verici ve alıcı ile etkileşimlerinin en üst düzeyde kullanılması amaçlanmaktadır. Mobil uygulamalarda kullanıcı dostu, erişimin kolay olduğu ve zamanın teknolojik yeniliklerinin tüm olanaklarıyla meydana getirildiği etkileşimli arayüz tasarımları kullanıcı deneyimini oldukça etkilemektedir. Bu kapsamda yapılan araştırmada betimsel tarama yöntemi kullanılarak mobil arayüz tasarımları irdelenmiş, tasarım prensiplerinin arayüz tasarımına etkileri araştırılmış, elde edilen temel bilgi ve bulgulara dayanarak öneri niteliğinde arayüz tasarımı ile bağı ve içinde bulunduğu teknolojik gelişimler araştırılarak elde edinilen arayüz tasarımı, temel tasarım, kullanıcı arayüz tasarımı ve arayüz tasarım yaklaşımlarının değerlendirilmesini kapsayacak örnek etkileşimli arayüz tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology has taken an important place in human history especially in last few centuries. At the present time, almost every part in our daily life technology becomes indispensable. Smart phones which enables people to strengthen the interaction and communication network with each other in national and international level are used in a widespread manner as an important product of mobile technology. In the technology world of today, with the developments of new media; efficient advertising works are being actualized and and various applications are used based on the requirements. Applications generate an interaction between users via smart phones, tablet computers and pc's. The smart phones where the interactions occur between people also creates new trends and innovations. Some of these are user experience (UX), interface design (UI), virtual reality (VR) and augmented reality (AR) technology that creates interactive environments. Typographic elements, dynamic media elements and all the visuals in smart phones are targeted of the highest order to be used influentially between the transmitter and receiver with the virtual reality technology. Interactive digital interface designs which are user-friendly, access-friendly and technologic innovations of the era created with all the opportunities highly effect the user experience in mobile applications. Within this scope of the research, the mobile interface designs are studied by using the descriptive survey model, the effects of design principles to the interface designs are researched and sample interactive digital interface designs are made as an advisory based on the core knowledge and findings.