İlahi aşkın kökenleri ve Yunus Emre'nin ilahi aşkı
The origins of divine love and Yunus Emre's divine love
- Tez No: 748264
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM SARIKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk-İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı aşk teriminin yaratan ve yaratılan arasındaki ilişkisini felsefi bir bakış açısı ile tarihsel süreç içerisinde inceleyip bilgi ve birikim dünyasına sunmaktır. Bu bağlamda çıkış noktamız kutsi bir hadis rivayetine dayanmaktadır. Söz konusu kutsi hadise göre Yüce Allah: ''Ben bir gizli hazineydim; bilinmek istedim ve mahlûkatı yarattım. Sonra onlara kendimi tanıttım; onlarda Beni tanıdılar'' buyurmuştur. Burada bizzat bir arzu hali mevcuttur. Oda Yüce Allah'ın bilinme arzusudur. Nitekim bu arzu neticesinde var oluş gerçekleşmiş ve alem doğrudan doğruya Allah'tan zuhur etmiştir. Yaratılan âlem O'nun için adeta bir ayna gibidir ve O, bu aynada kendini görür. Yarattıkların da kendini gören Yüce Allah, buradaki yaratma olayında ki güzele hayran kalmış ve bunu sevmiştir. Bu ilk sevgidir. Bu sevgi Allah'ın hem kendini hem yarattıkları hem de doğrudan doğruya sevmeyi sevmesidir. İşte yaratılışın güzelliği budur. Bu sevginin en uç boyutu olan İlahi bir sevgidir. Varoluş İlahi Sevgi çerçevesinde yani doğrudan doğruya Allah'ın sevgisinin yaratılanlara bir lütfudur. Bu sebeple yaratılanlar ya doğrudan doğruya aşktır ya da aşkın esintilerini taşımaktadır. İşte bizimde gayemiz bu aşkı varoluş çerçevesinde anlamlandırmaya çalışmaktır. Nitekim var olan her şey yalnızca aşkın kaynağı olan O'ndandır ve yine var olan her şey O'ndadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the term love, the creator and the created, with a philosophical point of view, and present it to the world of knowledge and experience. In this context, our starting point is based on a sacred hadith narration. According to the sacred hadith in question, Almighty Allah said:“I was a hidden treasure; I wanted to be known and I created the creature. Then I introduced myself to them; they also recognized Me.”There is a state of desire itself here. The room is the desire of the Almighty Allah to be known. As a matter of fact, as a result of this desire, existence took place and the world emerged directly from Allah. The created world is like a mirror for Him and He sees himself in this mirror. Almighty God, who sees himself in his creations, admired the beauty in the creation here and loved it. This is first love. This love is God's love to love both himself and his creations and directly. That is the beauty of creation. This is the most extreme dimension of love, a Divine love. Existence is within the framework of Divine Love, that is directly, a grace of God's love to the creatures. For this reason, the created are either directly love or carry the breezes of love. Here, our aim is to try to make sense of this love within the framework of existence. As a matter of fact, everything that exists is only from Him, the source of love, and everything that exists is in Him.