Ultrasonik yöntem ile atık kızartma yağından biyodizel üretimi
Production of biodiesel from waste cooking oil with ultrasonic method
  1. Tez No: 748271
  2. Yazar: BÜŞRA KARAKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEMAL BALKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Geleneksel yöntemlere kıyasla ultrasonik teknolojinin uygulandığı proseslerde biyodizel üretimi daha hızlı ve daha az enerji ile gerçekleşmektedir. Bu çalışmada, ultrasonik destekli transesterifikasyon işlemi ile biyodizel üretiminde optimum üretim parametreleri araştırılmıştır. Üretim için yapılan deneylerde hammadde olarak atık kızartma yağı kullanılmıştır. Prob yüksekliği, yağ sıcaklığı, ağırlıkça KOH ve metanol miktarı, görev döngüsü, reaksiyon süresi olarak belirlenen parametrelerin dönüşüm verimi, viskozite ve yoğunluk üzerine etkileri araştırılmıştır. Deney tasarımında Taguchi metodundan yararlanılmış ve bunun için L18 ortogonal dizisi seçilmiştir. Varyans analiziyle dönüşüm verimi, viskozite ve yoğunluğa hangi parametrenin ne derece etkilediği değerlendirilmiştir. Yanıt yüzey yöntemi ile test parametrelerinin dönüşüm verimi, viskozite ve yoğunluğa etkileri üç boyutlu grafikler ile irdelenmiş ve optimizasyon yapılmıştır. Sonuç olarak standartlara uygun biyodizel için optimum parametreler belirlenmiştir. Optimizasyon sonrası 10 mm prob yüksekliği, ağırlıkça %1 KOH, %24 metanol, görev döngüsü %65, yağ sıcaklığı 30 °C ve 6 dakikalık reaksiyon süresinin en uygun parametreler olduğu belirlenmiştir. Belirlenen bu parametrelere göre biyodizel üretimi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen biyodizelin yakıt analizi sonuçlarına göre TSE EN 14214 standartlara uygun olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
Biodiesel production with ultrasonic processes is carried out faster and with less energy compared to traditional methods. In this study, optimum production parameters were investigated in biodiesel production by ultrasonic assisted transesterification process. Waste frying oil was used as raw material in the experiments for biodiesel production. The effects of parameters determined as device probe height, oil temperature, amount of KOH and methanol by weight, duty cycle, reaction time on conversion efficiency, viscosity and density were investigated. The Taguchi method was used in the experimental design and the L18 orthogonal array was chosen for this. The effect of test parameters on conversion efficiency, viscosity and density was evaluated by analysis of variance. With the response surface method, the effects of test parameters on conversion efficiency, viscosity and density were examined with three-dimensional graphics, and optimization was made. As a result, optimum parameters were determined for biodiesel production in accordance with the standards. After optimization, it was determined that 10 mm probe height, 1% wt KOH, 24 wt% methanol, 65% duty cycle, 30℃ oil temperature and six minutes reaction time were the most suitable parameters. Biodiesel production was carried out according to these determined parameters. According to the fuel analysis results of the obtained biodiesel, it was determined that it complies with TSE EN 14214 standards.